RegionalneŚląskKoronawirus. Częstochowa. Władze kupiły kontener-chłodnię na zwłoki

Koronawirus. Częstochowa. Władze kupiły kontener-chłodnię na zwłoki

Władze Częstochowy, w obawie przed rosnącą liczbą zgonów, zamówiły dodatkowy kontener-chłodnię, w którym będą przechowywane ciała zmarłych.

Budowa szpitala tymczasowego (zdjęcie ilustracyjne)
Budowa szpitala tymczasowego (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © PAP | Maciej Kulczyński

Jak tłumaczą urzędnicy, na razie miejsc na zwłoki nie brakuje, jednak wkrótce może być z tym problem. Miasto postanowiło więc działać z wyprzedzeniem.

Ze statystyk wynika, że w Częstochowie drastycznie wzrosła liczba zgonów. Niestety w dobie pandemii ciała osób zmarłych odbierane są ze sporym opóźnieniem – ich najbliżsi bowiem albo sami chorują, albo przebywają na kwarantannie bądź w izolacji.

Zapowiedzi rządzących i wielu medyków nie są zbyt optymistyczne – ciągle mówi się o tym, że sytuacja pogorszy się na przełomie listopada i grudnia i to właśnie wtedy można spodziewać się jeszcze większej liczby pacjentów zarażonych koronawirusem. Wraz ze wzrostem zachorowań idzie w parze wzrost liczby zgonów. W związku z tym częstochowski magistrat postanowił zacząć działać.

Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych zamówił specjalny kontener-chłodnię do przechowywania ciał. Jak zaznaczają urzędnicy, nie był on potrzebny na "już”, jednak wkrótce zakup tego typu "pomieszczenia” może graniczyć z cudem. Woleli więc zadziałać prewencyjnie.

Nie ma się zresztą, co dziwić – system jest na granicy wytrzymałości. W miniony weekend w chłodniach częstochowskiego cmentarza komunalnego były zaledwie trzy wolne miejsca. A przecież ciała przechowywane są również w przyszpitalnych chłodniach. W zamówionym kontenerze, który ma zostać dostarczony od koniec tego, albo na początku przyszłego tygodnia, ma być kilkanaście dodatkowych miejsc na ciała.

Jeśli okaże się, że liczba zgonów zacznie spadać, a kontener nie będzie przydatny, miasto zamierza go sprzedać.

Zobacz też: Marsz Niepodległości w Warszawie: Robert Winnicki o zajściach na rondzie de Gaulle'a

Źródło artykułu:modnaCzestochowa.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (104)