Trwa ładowanie...

Katowice. W tym roku 40. rocznica, dlatego powstaje wystawa

Multimedialne widowiska, nietuzinkowa scenografia i pamiątki z tamtego czasu - tak będzie wkrótce wyglądało miejsce pamięci i pomnik pacyfikacji przy kopalni Wujek.
Share
Przy muzeum na Wujku powstaje stała wystawa
Przy muzeum na Wujku powstaje stała wystawaŹródło: UM Katowice
d2etqe4

W grudniu minie 40 lat od krwawej pacyfikacji zakładu, w trakcie której zginęło dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. By szczególnie uczcić tę rocznicę, właśnie podpisano umowę na realizację stałej wystawy rozbudowywanego właśnie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności przy kopalni Wujek.

Dokument dotyczy wykonania, zainstalowania i uruchomienia wystawy – i jest jednym z najważniejszych zadań trwającej od września 2019 r. rozbudowy Centrum. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 16 mln zł. Przedstawiciele wykonawcy zapewniają, że na ponad tysiącu metrów kwadratowych stworzą coś spektakularnego. Będzie można przyjrzeć się scenie pola bitwy po pacyfikacji, wysłuchać opowieści uczestników czy zobaczyć z bliska historyczny czołg T-55.

Obecny podczas podpisania umowy prezydent Katowic Marcin Krupa przypomniał, że dzięki Centrum upowszechniana jest wiedza nt. wprowadzenia w 1981 r. w Polsce stanu wojennego, działalności ruchów opozycyjnych w okresie do 1989 r. i utworzeniu NSZZ ”Solidarność”. ”Głównym celem przebudowy jest zwiększenie powierzchni ekspozycyjnej muzeum i w ten sposób poszerzenie oferty edukacyjnej, by w sposób atrakcyjny, szczególnie dla młodzieży, prowadzić żywe lekcje historii. Ekspozycja będzie opowiadać przede wszystkim o wydarzeniach strajku w kopalni w grudniu 1981 r. oraz o oporze Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku” – powiedział prezydent.

d2etqe4

Po przebudowie, Centrum powiększy się o kolejne dwa poziomy. Ekspozycja będzie mieściła się zarówno na parterze, jak i na poddaszu oraz w podziemiach. Wystawa przybliży nam historię PRL, przede wszystkim powstanie NSZZ „Solidarność”, wizytę Jana Pawła II, strajki, stan wojenny, pacyfikację Wujka i jej skutki oraz przebieg sądowych procesów.

Zgodnie z planem rozbudowane ŚCWiS ma zostać uruchomione 16 grudnia 2021 r., czyli w 40. rocznicę pacyfikacji Wujka. List intencyjny w tej sprawie przedstawiciele Centrum, marszałek województwa i prezydent Katowic podpisali w sierpniu 2017 r.

Marsz Niepodległości. Narodowcy przeszli ulicami Warszawy. "Rebelia"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2etqe4

Podziel się opinią

Share
d2etqe4
d2etqe4
Więcej tematów