Katowice. Problem jest spory. "Miszczowie parkowania" blokują miasto. Ale już nie bezkarnie
419 interwencji i 225 mandatów, pouczeń i wniosków do sądu – to bilans pierwszego tygodnia dyscyplinowania kierowców w Katowicach w ramach akcji "Wyzwanie: parkowanie!". Działania straży miejskiej zostały rozszerzone także na dzielnice miasta.
Akcję, która ma ograniczyć przypadki nieprawidłowego parkowania, samorząd Katowic rozpoczął w kwietniu.
Podczas pierwszego etapu, realizowanego w Śródmieściu i Koszutce, kierowcy dostawali jednie ulotki informacyjne. Straż miejska rozdała ich blisko 2 tysiące. Od 10 maja akcja weszła w drugą fazę – dyscyplinowania kierowców; została też rozszerzona na inne dzielnice.
Katowice. Problem jest spory. Miszczowie parkowania blokują miasto
- Po liczbie interwencji widzimy, że problem jest spory i wiemy, że straż miejską czeka jeszcze dużo pracy w związku z nieprawidłowym i nielegalnym parkowaniem. Wierzę, że kolejne tygodnie akcji przyniosą jeszcze większe efekty, a "miszczów parkowania" będzie coraz mniej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
W dniach od 10 do 16 maja straż miejska przeprowadziła 419 interwencji związanych z akcją "Wyzwanie: parkowanie!". Najwięcej – 221 – dotyczyło niestosowania się do znaków zakazu zatrzymania i postoju oraz – 126 - niestosowania się do innych niż znaki drogowe ograniczeń i zakazów zatrzymania i postoju (ścieżki rowerowe, parkowanie na podjeździe do bram, na przejściach dla pieszych itp.). 50 interwencji miało związek z rozjeżdżaniem zieleńców.
Katowice. Akcja „Wyzwanie: parkowanie!" rozszerzona na dzielnice
Od 10 maja akcja "Wyzwanie: parkowanie!" prowadzona jest już nie tylko w Śródmieściu i Koszutce.
– Wystosowałem zaproszenia do Rad Jednostek Pomocniczych, które już umawiają się ze strażą miejską na spacer po dzielnicy, aby sporządzić mapy miejsc, gdzie najczęściej łamane są przepisy związane z parkowaniem. Właśnie te obszary zostaną objęte szczególnym nadzorem – zapowiada Marcin Krupa.
28 kwietnia ruszyła także akcja "Zielone? Nie parkuję!". Do końca maja mieszkańcy mogą zgłaszać zieleńce, które są notorycznie rozjeżdżane przez samochody. Następnie w każdej z 22 dzielnic zostanie wybrane jedno miejsce, które zostanie zrewitalizowane w taki sposób, by utrudnić tam wjazd samochodów.