Trwa ładowanie...
d3s8yed

Katowice. Oszukiwali "na policjanta”. Operacje prowadzili z Anglii

Kryminalni z katowickiej komendy wojewódzkiej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się oszustwami metodą "na policjanta”. W ich ręce wpadł lider i założyciel szajki oraz jego trzej wspólnicy. Organizator interesu kierował nim z Anglii.
Share
Katowiccy policjanci zatrzymali oszustów podających się za policjantów.
Katowiccy policjanci zatrzymali oszustów podających się za policjantów.Źródło: Śląska Policja
d3s8yed

Zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie Wielkiej Brytanii i Polski w latach 2017-2019. Na jej czele stał założyciel 43-latek, który na stałe mieszkał w Anglii.

Osoby współdziałające z szefem grupy dzwoniły do swoich przyszłych ofiar i podając się za policjanta informowały, że znajdujące się na ich kontach bankowych pieniądze są zagrożone. Fałszywy policjant przekonywał swoich rozmówców, że policja namierzyła szajkę oszustów, jednak by oszczędności były bezpieczne, należy wypłacić je z konta i przekazać stróżom prawa, którzy przechowają pieniądze i oddadzą je po zakończeniu czynności. Po pieniądze w umówione miejsce przychodzili podający się za policjantów wspólnicy 43 latka. Ofiarami przestępców padli nie tylko mieszkańcy województwa śląskiego, ale całej Polski.

Zajmujący się sprawą policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, tuż po otrzymaniu informacji o pierwszych oszustwach, zatrzymali 10 członków przestępczej grupy, którzy usłyszeli 39 zarzutów. Byli to tzw. odbieracy, którzy odbierali gotówkę od pokrzywdzonych oraz werbownicy, którzy pozyskiwali do grupy kolejne osoby. Na wolności wciąż jednak pozostawał główny cel kryminalnych, czyli lider szajki.

d3s8yed

Katowice. Zatrzymany szef gangu

Wreszcie stróże prawa wpadli na jego trop. Okazało się, że 43-latek kierował grupą z Anglii. Tam też mieszkał i tam spływały pieniądze pochodzące z oszustw. Kryminalni nawiązali współpracę z Oficerem Łącznikowym Polskiej Policji działającym na terenie Wielkiej Brytanii i wyczekiwali odpowiedniego momentu, w którym będą mogli zatrzymać szefa gangu. Kiedy na początku roku śląscy policjanci uzyskali informację, że 43-latek przyjedzie do Polski, by odwiedzić rodzinę, wkroczyli do akcji. Z samego rana weszli jednocześnie do 8 mieszkań w województwie łódzkim. Zatrzymany został 43-letni lider oraz trzech członków grupy w wieku od 36 do 61 lat.

W wyniku przeszukań ich mieszkań policjanci zabezpieczyli luksusowy samochód szefa grupy, biżuterię, zegarki oraz 120 tysięcy złotych w gotówce. Wartość tych przedmiotów to przynajmniej 400 tysięcy złotych.

Wszystkie zatrzymane osoby zostały przesłuchane i usłyszały kilkanaście zarzutów. 43-latek oraz jego dwaj wspólnicy zostali już tymczasowo aresztowani. Czwarty z zatrzymanych został natomiast objęty policyjnym dozorem. Grozi im kara nawet 10 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

d3s8yed

Góralskie Veto i słowa organizatora akcji o COVID-19. Poseł PiS: szkodliwa wypowiedź

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3s8yed

Podziel się opinią

Share
d3s8yed
d3s8yed
Więcej tematów