Trwa ładowanie...

Katowice. Kluczowy zjazd na węźle w Giszowcu. Koniec objazdów na Tychy

Od wtorkowego popołudnia kierowcy korzystający z rozbudowywanego węzła dróg krajowych nr 81 i 86 w katowickiej dzielnicy Giszowiec będą mogli przejechać nowym zjazdem. To jeden z pierwszych udostępnianych elementów inwestycji wartej prawie ćwierć miliarda złotych.
Share
Udogodnienia na węźle dróg krajowych 81 i 86 w Katowicach zostaną wprowadzone we wtorek.
Udogodnienia na węźle dróg krajowych 81 i 86 w Katowicach zostaną wprowadzone we wtorek.Źródło: UM w Katowicach, Fot: katowice.eu
d48mswo

Udogodnienia na przebudowywanym węźle dróg krajowych 81 i 86 w Katowicach w Giszowcu zostaną wprowadzone we wtorek 10 listopada. To jedna z kluczowych arterii w regionie. Wykonawca zakończył prace na zjeździe z ulicy 73 Pułku Piechoty na ulicę Pszczyńską, czyli wjazd z Drogi Krajowej nr 81 w Drogę Krajową nr 86.

- Popołudniu we wtorek kierowcy, bez konieczności korzystania z objazdów, będą mogli zjechać od razu na ulicę Pszczyńską w kierunku Murcek, Tychów i Bielska Białej – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta i dodaje, że jednocześnie utrzymany zostaje zjazd z ulicy Pszczyńskiej (DK86) na skrzyżowanie Kolista-Karolinki-73 Pułku Piechoty, ale już po nowo wybudowanej łącznicy.

Trwająca od kwietnia 2019 r. rozbudowa węzła z drogą krajową nr 81 w Giszowcu dotąd powodowała duże utrudnienia: zamiast dwóch pasów w każdą stronę, dostępne były pojedyncze pasy. Latem DK86 była tam całkowicie zamknięta. Pod koniec czerwca, po podmyciu przez ulewne deszcze, doszło do uszkodzenia jednego ze starych wiaduktów, którym odbywał się cały ruch tymczasowy.

d48mswo

Autostrada A4. Nowy zjazd wiosną

Kolejne ważne zjazdy na tej trasie są w trakcie realizacji, a wiosną planowane jest otwarcie zjazdu z autostrady A4 w kierunku Tychów. Z kolei zakończenie prac budowlanych na całej inwestycji przewidywane jest na II kwartał 2022 roku.

Marsz Niepodległości 2020 zakazany. Hanna Gronkiewicz-Waltz: słuszna decyzja

- Oprócz prac związanych z budową nowej łącznicy, która będzie oddawana do ruchu, obecnie realizowane są roboty związane z budową nowych jezdni zachodnich w ciągu Drogi Krajowej nr 86, a także nowej jezdni północnej w ciągu ulicy 73 Pułku Piechoty – mówi Adam Owsiany , dyrektor projektu. - Ponadto wykonawca pracuje nad przejściem podziemnym, przebudową sieci, budową nowego układu kanalizacji deszczowej, a także oświetlenia drogowego.

d48mswo

Inwestycja to koszt 247,5 mln złotych. Ogromne dofinansowanie

Koszt całej inwestycji wynosi 247,5 mln zł, z czego aż 210 mln zł to pozyskane dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace wykonuje konsorcjum firm NDI i Balzola.

Cała inwestycja składa się z dwóch zasadniczych części. - W pierwszej usprawnione zostanie skomunikowanie ponadlokalne obszaru południowej części aglomeracji katowickiej z jej strefą centralną oraz miejskiego obszaru południowo-wschodniej części Katowic, w zakresie połączenia z drogami krajowymi oraz centrum miasta. Druga część inwestycji obejmuje rozbudowę istniejącego dziś węzła drogowego ulicy Pszczyńskiej (DK 86) z ulicami 73 Pułku Piechoty, Karolinki, Kolistą, obsługującego ruch lokalny – mówi Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice i podkreśla, że piesi i rowerzyści także zyskają nowe, bezkolizyjne połączenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48mswo

Podziel się opinią

Share
d48mswo
d48mswo
Więcej tematów