Trwa ładowanie...

Katowice. Ekshumacje szczątków dwóch osób. Mają być ofiarami państwa totalitarnego

Prokuratorzy IPN przeprowadzili w ostatnich dniach ekshumacje szczątków dwóch osób, pogrzebanych na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach. Wiele wskazuje, że należą one do Hieronima Wolniaka i Jana Mulaka, skazanych bezprawnie na śmierć w latach 40.
Share
Katowice. Prokuratorzy IPN przeprowadzili ekshumację na cmentarzy w Panewnikach.
Katowice. Prokuratorzy IPN przeprowadzili ekshumację na cmentarzy w Panewnikach.Źródło: IPN
d1eazbu

Wydobyte szczątki zostaną teraz poddane badaniom genetycznym celem identyfikacji.

- W okresie od 6 do 9 kwietnia 2021 roku prokuratorzy Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach zarządzili przeprowadzenie ekshumacji szczątków dwóch osób pogrzebanych w nieoznaczonych mogiłach na terenie Cmentarza Komunalnego w Katowicach - podał Instytut w komunikacie, podpisanym przez naczelnika pionu śledczego IPN w Katowicach prok. Michała Skwarę.

Katowice. Ekshumacje na cmentarzu komunalnym

Jak dodał, w prowadzonych śledztwach zgromadzono materiał dowodowy wskazujący, że w tym miejscu zostali skrycie pochowani Hieronim Wolniak i Jan Mulak. Obaj byli represjonowani za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i bezprawnie skazani na kary śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach w 1946 i 1947 roku. Z dotychczasowych ustaleń prowadzonych przez IPN śledztw wynika, że ujawnione szczątki ludzkie mogą być ciałami właśnie Wolniaka i Mulaka.

d1eazbu

- W toku ekshumacji przeprowadzonych z udziałem specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji, w tym biegłych z zakresu antropologii i archeologii, zabezpieczono szczątki ludzkie, które następnie zostaną poddane badaniom biegłych z zakresu genetyki sądowej celem ich identyfikacji - wyjaśnił IPN w komunikacie.

Tajemnicza zapowiedź Antoniego Macierewicza. Adam Bielan: z ciekawością usiądę przed tv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1eazbu

Podziel się opinią

Share
d1eazbu
d1eazbu
Więcej tematów