Trwa ładowanie...

Jaworzno. Nowy sposób na odsiarczanie spalin. Ma być oszczędniej i czyściej

Blisko 300 tys. zł oszczędności rocznie i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ok. 1,5 tys. ton rocznie to efekty innowacji w procesie odsiarczania spalin, wdrożonych w należącej do Grupy Tauron Elektrowni Jaworzno II. Nowe rozwiązanie może być stosowane także w innych zakładach.
Share
Jaworzno. Nowy sposób odsiarczania spalin pozwoli na spore oszczędności.
Jaworzno. Nowy sposób odsiarczania spalin pozwoli na spore oszczędności.Źródło: Tauron
d2iv3o8

W ubiegłym roku Grupa uzyskała pięć patentów na nowe rozwiązania i prawo ochronne na wzór użytkowy. Jedna z opracowanych w firmie innowacji dotyczy wykorzystania sorbentów usuwających związki siarki z gorących gazów spalinowych – poinformowali przedstawicieleTaurona.

Sorbentem, dzięki któremu następuje odsiarczanie, jest drobno zmielony kamień wapienny. Inżynierowie z Kopalni Wapienia Czatkowice i spółki Tauron Wytwarzanie, wraz z naukowcami z Politechniki Częstochowskiej, zmodyfikowali sorbent węglanowy dla kotłów fluidalnych, zauważalnie zwiększając jego zdolność wchłaniania związków siarki, przy mniejszej ilości samego sorbentu, czego efektem są wymierne oszczędności.

Jaworzno. Nowa metoda odsiarczania spalin

Efektem wdrożenia innowacji jest zmniejszenie zużycia sorbentu o niespełna 11 ton na dobę. Choć jest on nieznacznie droższy od klasycznego, ponieważ potrzeba go mniej i jest bardziej efektywny, spółka oszczędza rocznie około 290 tys. zł. W perspektywie kilku najbliższych lat oszczędności przekroczą 1 mln zł. - Efekt środowiskowy wynika ze zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, powstałego w wyniku rozkładu termicznego węglanu wapnia. To około 1,5 tys. ton mniej tego gazu rocznie – ocenił rzecznik Taurona Łukasz Zimnoch.

d2iv3o8

Inne opracowane w minionym roku w Tauronie nowatorskie rozwiązanie dotyczy wychwytywania dwutlenku węgla z gazów spalinowych i gazów poprocesowych metodą próżniowej adsorpcji.

- Rozwiązanie może być stosowane w różnych elektrowniach, przy czym im wyższe stężenia dwutlenku węgla zawarte w spalinach, tym proces będzie charakteryzował się wyższą efektywnością – oceniają przedstawiciele Grupy Tauron.

Za 3 dni zmiana pogody. Nowa prognoza z IMGW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2iv3o8

Podziel się opinią

Share
d2iv3o8
d2iv3o8
Więcej tematów