Trwa ładowanie...

Gliwice. Ponad 500 milionów na inwestycje. Budżet miasta zaprezentowany

Blisko 550 mln zł przeznaczy w tym roku samorząd Gliwic na inwestycje, w tym blisko 160 mln zł na budowę centrum przesiadkowego. Prognoza dochodów miasta wynosi ok. 1,5 mld zł, a wydatki zaplanowano na poziomie ponad 1,8 mld zł.
Share
W budżecie Gliwic znalazły się pieniądze na szpital.
W budżecie Gliwic znalazły się pieniądze na szpital.Źródło: UM Gliwice
doyhq1s

Jak wynika z prezentacji tegorocznego budżetu Gliwic jego władze nie ograniczają wydatków inwestycyjnych, zwiększając je wobec 2020 r. Ma to być element walki ze skutkami kryzysu wywołanego COVID-19, w której publiczne inwestycje mogą być podporą dla lokalnych firm i ratować zagrożone miejsca pracy.

Jest to możliwe dzięki nadwyżce budżetowej, która pozwoliła, by cięcia wydatków w 2021 r. były jak najmniej dotkliwe. Ich zdaniem dla stabilności budżetu nie ma większego znaczenia deficyt na poziomie 327,8 mln zł, który zostanie pokryty głównie kredytami i wolnymi środkami.

Gliwice. Budżet bez cięć w inwestycjach

Pula zaplanowanych wydatków inwestycyjnych w budżecie Gliwic na 2021 r. to 546,6 mln zł, co wraz z rezerwami celowymi stanowi ponad 89 proc. wydatków majątkowych. Na realizację projektów unijnych przypada ok. 212,1 mln zł. Inwestycje związane z transportem pochłoną 253,3 mln zł, w tym 157,2 mln zł - zakontraktowana pod koniec ub. roku budowa centrum przesiadkowego na terenie przylegającym od północy do dworca kolejowego.

doyhq1s

Łącznie 94,6 mln zł pochłonie budowa i przebudowa dróg, a 107,2 mln zł ma trafić na gospodarkę mieszkaniową, w tym 41,5 mln zł na modernizacje obiektów z tzw. zasobu komunalnego i 13,5 mln zł na prace w budynkach komunalnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe.

Ponadto, ok. 54,2 mln zł założono na inwestycje w sferze oświaty i wychowania, a 82 mln zł - w gospodarce komunalnej i ochronie środowiska. Na II etap projektu rozbudowy systemu gospodarowania wodami opadowymi przeznaczono 35,2 mln zł, a na modernizację kanalizacji deszczowej na terenie miasta - 10 mln zł.

W zakresie ochrony zdrowia (łącznie ok. 9,6 mln zł) do najistotniejszych zadań należy przygotowywana budowa nowego szpitala miejskiego. Samorząd miasta wesprze też milionową dotacją modernizację obiektów Hospicjum Miłosierdzia Bożego.

Miasto wyliczyło, że uzupełni różnicę między subwencją oświatową a zadaniami z zakresu edukacji środkami własnymi na poziomie 128,5 mln zł. Dofinansowanie zadań z zakresu administracji rządowej oszacowano na 9,5 mln zł. Na nadzwyczajne wydatki na zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego zaplanowano w Gliwicach 2 mln zł, a na rezerwę na zarządzanie kryzysowe - 4 mln zł.

doyhq1s

Zbigniew Stonoga zatrzymany. Michał Woś: wielokrotny bandyta, internetowy celebryta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

doyhq1s

Podziel się opinią

Share
doyhq1s
doyhq1s
Więcej tematów