Trwa ładowanie...
29-10-2015 14:56

Kwesty na rzecz odnowy zabytków i pomocy potrzebującym na Śląsku

Odnowa zabytkowych nagrobków i pomoc dla hospicjów - m.in. na te cele tysiące wolontariuszy będą kwestować w święto Wszystkich Świętych na cmentarzach w woj. śląskim. Większość zbiórek rozpocznie się już w sobotę.

Kwesty na rzecz odnowy zabytków i pomocy potrzebującym na ŚląskuŹródło: WP, fot: Michał Dzierżak
dp1a9c0
dp1a9c0

Zabytkowe cmentarze na terenie woj. śląskiego odzyskują świetność m.in. dzięki corocznym kwestom organizowanym w Będzinie, Częstochowie i Bytomiu.

Na bytomskiej nekropolii Mater Dolorosa, gdzie zbiórka odbywa się od kilkunastu lat, odnowiono już zabytkowe grobowce m.in. rodzin Nowotny, Pisarek, Hakuba, Paikert, Goetzler, Proszydlo i kaplice Garusów i Schastoków. Od dwóch lat środki z kwesty trafiają na brukowanie alejek tej zabytkowej nekropolii.

- Do tej pory położyliśmy ok. 3 tys. m kw. kostek; zostało jeszcze ok. 2 tys. m kw. W tym roku chcemy położyć kostki na alejce przy zabytkowych kapliczkach z piaskowca - powiedział PAP proboszcz miejscowej parafii pw. św. Trójcy ks. Dariusz Grzeszczak. Dodał, że prace potrwają jeszcze dwa lata.

Na rzecz odnowy zabytków na najstarszej nekropolii Będzina - Górze Zamkowej - od ponad dziesięciu lat kwestuje Towarzystwo Przyjaciół Będzina. Dotąd odnowiono tam 13 grobowców m.in. górników kopalni "Reden" z 1836 r., rodziny Chorzelskich, weterana powstania styczniowego Walentego Walasa, Teodora i Feliksy z Kindlerów Kahl, małżonków Siedleckich, Eugenii z Zalassowskich Bogusławskiej, rodziny Sączewskich, a w zeszłym roku pomnik Marcina Mazurka i doktora Józefa Wodnickiego.

dp1a9c0

- W tym roku planujemy odnowić nagrobek Stasiólka Albińskiego (pisownia oryginalna) - kilkumiesięcznego chłopczyka, który zmarł w 1911 r. - powiedział PAP prezes towarzystwa Marcin Lazar.

Kwesta prowadzona będzie też na cmentarzu żydowskim w zabrzańskiej dzielnicy Zandka. Zbierane tam środki m.in. pozwalają przez rok utrzymać to miejsce w czystości. Zbiórka odbędzie się tylko w niedzielę - w sobotę, szabas, cmentarz jest zamknięty. Od lat opiekujący się nekropolią Dariusz Walerjański powiedział PAP, że chętni będą mogli zwiedzić z nim miejsce i poznać historię tego powstałego w 1871 r. cmentarza.

Prawie 20-letnią tradycję ma kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków częstochowskich cmentarzy Kule i św. Rocha. Dotychczas dzięki zebranym w ten sposób środkom wyremontowano kilkanaście grobów, z których najstarszy - Urbana i Konstancji z Toloczków Mączyńskich pochodzi z ok. 1841 r. Od kilku lat zbierane są datki na kosztowną renowację grobowca rodziny Rudzkich na cmentarzu Kule; Michał Rudzki do początków XX wieku prowadził w Częstochowie znaną cukiernię.

Wolontariusze będą też kwestować na rzecz nieuleczalnie chorych. Zebrane środki m.in. na wybranych cmentarzach w Katowicach i Mysłowicach zostaną przekazane Hospicjum Cordis. W Gliwicach datki od lat trafiają na rzecz przebywających w tamtejszym Hospicjum Miłosierdzia Bożego.

dp1a9c0

W Bytomiu, oprócz zbiórki na cmentarzu Mater Dolorosa, od ponad 20 lat zbierane są również datki na rzecz biednych dzieci z Kresów i ze Śląska. Jak powiedziała PAP prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa Danuta Skalska tegoroczna pomoc jest szczególnie potrzebna ze względu na trudną sytuację na Ukrainie. Zgodnie z hasłem kwesty "O zmarłych pamiętać; żyjących wspierać" corocznie zbierane kilkanaście tys. zł najczęściej trafia do organizacji i księży pracujących na Ukrainie, którzy następnie rozdzielają je potrzebującym. "Pieniądze otrzymała na przykład ukraińska rodzina, której dom spłonął w pożarze; dzięki datkom przygotowujemy też paczki na zbliżające się święta" - podała Skalska.

Zabrzańskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta od lat kwestuje na rzecz bezdomnych i biednych. Środki na miejscowe hospicja będą też zbierane m.in. w Tychach i Rybniku.

dp1a9c0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp1a9c0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj