Gliwice. Będzie nowy szpital. Kiedy ruszą prace?
Dokumentację projektową nowego szpitala miejskiego w Gliwicach, który ma powstać przy ul. Kujawskiej, otrzymały władze miasta. Trwa procedura uzyskiwania pozwoleń budowlanych. Następnie zostanie ogłoszony przetarg. Budowa ma ruszyć w 2022 r.
30.09.2021 19:44
Nowy szpital ma przejąć funkcje realizowane obecnie w dwóch budynkach Szpitala Miejskiego nr 4, przy ul. Kościuszki i przy Zygmunta Starego.
- Długo przygotowywaliśmy się do tej inwestycji. Konsultowaliśmy jej założenia z wieloma środowiskami, m.in. medycznym oraz projektantami. Zależało nam na tym, aby doprecyzować różnorodne aspekty przedsięwzięcia tak, aby szpital był jak najlepiej dostosowany do współczesnych wymogów i uwzględniał w jak największym stopniu wyzwania, przed jakimi staje sektor medyczny i służba zdrowia. Duże znaczenie miały m.in. doświadczenia związane z walką z pandemią. Staraliśmy się równocześnie kroić inwestycję na miarę miasta oraz zabezpieczyć możliwość rozwoju placówki w przyszłości i jej ewentualnej rozbudowy – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic, nadzorujący prace nad budową nowego szpitala.
Gliwice. Nowy szpital ma mieć 12 oddziałów
Budynek, projektowany przez gdańską firmę Industria Project, będzie miał kształt litery H. Zaplanowano w nim 5 kondygnacji, a na dachu lądowisko dla śmigłowców. W poszczególnych segmentach szpitala działać może 12 oddziałów: chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologicznym, chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii naczyń, chirurgii urazowo-ortopedycznej, kardiologii, pediatrii, chirurgii dziecięcej, okulistyki, urologii, anestezjologii i intensywnej terapii, anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci, neurologiczny i udarowy, rehabilitacji. Na oddziałach przewidziano miejsce na 356 łóżek dla pacjentów w pokojach jedno- i dwuosobowych.
W szpitalu zaprojektowano nowoczesny SOR – na parterze, z izbą przyjęć, w tym 10-stanowiskowy obszar tzw. triagu, umożliwiający wstępną ocenę stanu pacjenta, obszar resuscytacyjno-zabiegowy z salą zabiegową, dwoma salami resuscytacyjno-zabiegowymi i salą intensywnej terapii, a także obszar konsultacyjny z gabinetami dla dzieci i dorosłych. Obok znalazło się miejsce na działy diagnostyczno-zabiegowe: dwie pracownie tomografii komputerowej, dwie pracownie RTG i pracownię rezonansu magnetycznego. Na pierwszym piętrze bezpośrednio nad SOR przewidziano zespół bloków operacyjnych.