Trwa ładowanie...
d4azwle

Częstochowa. Dzięki specjalnym pilotom łatwiej będzie podróżować osobom niewidomym i niedowidzącym

Specjalne piloty do wywoływania głosowych komunikatów z tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej ułatwią podróż przez miasto osobom niewidomym i niedowidzącym. Łącznie trafi do nich w najbliższym czasie niemal tysiąc tego typu urządzeń.
Share
Częstochowa. Specjalne piloty ułatwią podróżowanie osobom niedowidzącym.
Częstochowa. Specjalne piloty ułatwią podróżowanie osobom niedowidzącym.Źródło: UM Częstochowa
d4azwle

Zdalne urządzenia będą wykorzystywane przy 50 funkcjonujących od ubiegłego roku, tablicach świetlnych, zlokalizowanych w kluczowych dla komunikacji miejskiej przystankach autobusowych i tramwajowych. - Ułatwienie podróżowania po mieście osobom z niepełnosprawnościami to jedno z ważniejszych założeń Programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie. Specjalne piloty pozwolą ich użytkownikom na znacznie szybszą orientację w rozkładzie komunikacji miejskiej w danym punkcie miasta, co powinno przełożyć się na sprawność i komfort ich podróżowania – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Częstochowa. Pilot pomoże w podróży

Zasada działania pilotów polega na zdalnym wywołaniu komunikatu głosowego, nadawanego z poziomu danej tablicy informacyjnej. Informacje, jakie można będzie uzyskać, to m.in. rzeczywisty czas przyjazdu autobusu czy tramwaju na przystanek, ewentualnie inne komunikaty o organizacji komunikacji miejskiej, w tym potencjalnych utrudnieniach i zagrożeniach. Łączny koszt całego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz pilotami to 3,6 mln zł.

d4azwle

- Nie wszystkie funkcjonujące w Europie i Polsce systemy informacji pasażerskiej posiadają tego typu innowacyjne udogodnienie dla osób niedowidzących lub niewidomych. Mam nadzieję, że dzięki teraz zachęcimy więcej osób, w tym osoby z niepełnosprawnościami, do częstszego korzystania z komunikacji publicznej – zaznacza dyrektor MZDiT Joanna Holi–Sosnowska.

Piloty do wywoływania głosowych komunikatów z tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej trafią do niemal tysiąca mieszkańców z dysfunkcjami wzroku. Dystrybucją urządzeń zajmie się częstochowskie koło Polskiego Związku Niewidomych przy wsparciu społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnościami, radnego Tomasza Tyla.

Nord Stream 2. Waszczykowski: Niemcy w sposób bezczelny lansują swoje interesy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4azwle

Podziel się opinią

Share
d4azwle
d4azwle
Więcej tematów