Trwa ładowanie...

Chorzów. Właśnie kończy 65. lat, urodziny będzie świętować online

Jest największą i najstarszą tego typu placówką w Polsce. Już wkrótce ma się stać jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie. Obecnie trwa jego przebudowa, dlatego urodziny odbędą się w internecie.
Share
4 grudnia obchodzi swoje 65. urodziny
4 grudnia obchodzi swoje 65. urodzinyŹródło: Planetarium Śląskie
d43e577

Mowa o Planetarium Śląskim, które zostało otwarte 4 grudnia 1955 r. na terenie ówczesnego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Obecnie, w ramach działań prowadzonych przez samorząd woj. śląskiego, trwa jego rozbudowa. W nowym obiekcie prezentowane będą zagadnienia z sejsmologii, meteorologii i astronomii.

W najbliższy piątek, o godz. 17 odbędzie się wykład pt. "Największa koniunkcja od czasów Galileusza", a godzinę później będzie można posłuchać o początkach placówki. Dzięki współpracy z Biblioteką Śląską powstał kilkuminutowy film dotyczący kilkudziesięcioletniej historii placówki. Ciekawi dziejów obiektu dowiedzą się, m.in. że stojący na środku planetarium projektor gwiazd był jednym z najdłużej pracujących tego rodzaju urządzeń na świecie. Przepracował prawie 100 tys. godzin, co daje łącznie ponad 10,5 roku. Zastąpi go teraz nowoczesny system.

Mimo trwającej modernizacji, nie zapomniano o tradycji: w Planetarium - Śląskim Parku Nauki zostanie zrekonstruowany ważny element wystroju sali, podświetlana panorama trzech miast otaczających Park Śląski. Do 2018r., kiedy zamknięto obiekt z powodu remontu, odwiedzało go ok. 160 tys. osób rocznie. Teraz ta liczba może zwiększyć się o połowę, bo widownia ulegnie powiększeniu.

d43e577

Pomimo czarnej dziury, dalej rośnie. Niesamowite odkrycie w kosmosie

Przy Planetarium stanie wieża widokowa, zmodernizowane zostanie obserwatorium astronomiczne, zmieni się także układ widowni w głównej sali projekcyjnej.

Prace budowlane pierwotnie zostały wycenione na 66 mln zł, natomiast koszt całej modernizacji (wraz z wyposażeniem) sięgnął prawie 140 mln zł. Spośród zewnętrznych środków 82,5 mln zł ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20, a 9,7 mln zł z dotacji z budżetu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43e577

Podziel się opinią

Share
d43e577
d43e577
Więcej tematów