Trwa ładowanie...

Chorzów. Władze miasta prostują "półprawdy o rządowym wsparciu"

Według rządowych informacji Chorzów miał otrzymać blisko 12 milionów złotych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Magistrat precyzuje: część z tej kwoty już dostał wcześniej, a jeden projekt jest tylko na liście rezerwowej.

Śląskie. Według władz Chorzowa rządowa pomoc zawiera tę przyznaną przed wyborami do sejmu w 2019 roku.Śląskie. Według władz Chorzowa rządowa pomoc zawiera tę przyznaną przed wyborami do sejmu w 2019 roku.Źródło: UM Chorzów
d422atx
d422atx

Chorzowski samorząd wskazuje na ulicę Truchana, która w rankingu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg znalazła się zaledwie na liście rezerwowej, więc środków - jak na razie - nie otrzyma. Mimo to w rządowych komunikatach widnieje już jako przyznane wsparcie.

- Ulica Truchana jest zaledwie na pozycji rezerwowej. Potwierdzałem to w Urzędzie Wojewódzkim. Nie rozumiemy, czemu jest to tak komunikowane przez rządzących - tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Podobna sytuacja – zdaniem urzędników chorzowskiego magistratu – dotyczy dofinansowania remontów ulic 3 Maja i Hajduckiej.

- W tym wypadku mówimy jednak o dofinansowaniu, na które czek odebraliśmy już 2 lata temu. Te inwestycje, dzięki pieniądzom rządowym i unijnym, są już od dawna w toku – dodaje Marcin Michalik.

d422atx

Chorzów. 12 milionów wsparcia z rządu? Miasto precyzuje informacje

Według władz Chorzowa kwoty podawane przez rząd to pieniądze, które Urząd Miasta pozyskał już w 2019 roku, tylko podzielone na kolejne lata wydatkowania.

- Faktycznie jest to zatem rządowa pomoc, ale przyznana przez rząd tuż przed wyborami do sejmu w 2019 roku. Wtedy czek z rąk wojewody śląskiego odbierała wiceprezydent Chorzowa Mariola Roleder – przypomina w komunikacie chorzowski magistrat.

"Rosja agresywna wobec Polski". Przekaz z MSZ nie budzi wątpliwości

- Z poprzedniego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Chorzów nie otrzymał ani złotówki. Staraliśmy się wtedy o wsparcie przebudowy porodówki, drogi krajowej nr 79 czy budowy stadionu dla Ruchu. Jednocześnie rząd przez zmiany podatkowe uszczknął z naszego budżetu znacznie więcej niż oferuje w dofinansowaniach. Wolelibyśmy zatem żeby rząd nie odbierał nam pieniędzy lub rekompensował większym udziałem w PIT lub VAT niż później w świetle fleszy wręczał nam kolejne talony - reasumuje prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d422atx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d422atx
Więcej tematów