Chorzów. Dzieła klasyków pod strzechą
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie przygotował na lato "Czytelnię pod strzechą" w dawnej zagrodzie sołtysa Katowic. To specjalne miejsce dla chcących poczytać na wolnym powietrzu.
Plenerowa czytelnia ma być nie tylko wygodną przestrzenią do czytania, ale także miejscem inspirującym dla wszystkich tych, którzy w okresie wakacji odwiedzą skansen. Leżaki dla osób, które zechcą przyjść i poczytać, ustawiono na terenie zagrody nieopodal chałupy dawnego sołtysa Katowic, wśród niewysokich drzew owocowych.
- Obok leżaków są pieńki, na których można odłożyć torbę, książkę lub postawić butelkę z wodą czy napojem chłodzącym. Czytający nie będą więc przeszkadzać tym, którzy zechcą zwiedzić zagrodę i odwrotnie – sad za domostwem jest idealnym miejscem na chwilę czytelniczego skupienia" – wyjaśnia Marcin Gaweł z chorzowskiego skansenu.
Miejsce na strefę czytania nie jest przypadkowe. Zarówno chałupa z Katowic, jak i cała zagroda zwana jest sołecką. To dom, w którym mieszkał sołtys, należący zazwyczaj do najbogatszych członków wiejskiej społeczności. Można więc przypuszczać, że w jego domu znajdowały się książki.
Chorzów. Relaks z książką w skansenie
- Oprócz przestrzeni do czytania, na chętnych czekać będzie niewielka, składająca się z używanych książek biblioteczka. Zbiór jest bardzo różnorodny, dlatego może zainteresować czytelników w każdym wieku – od najmłodszych do najstarszych. Dobierając lektury, myśleliśmy o tym, by każdy mógł odnaleźć w niej coś dla siebie" – dodał Gaweł.
W bibliotece zgromadzono m.in. książki dla dzieci – od wierszy Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima, po współczesne, bogato ilustrowane serie wydawnicze. Jest znany cykl młodzieżowych powieści Małgorzaty Musierowicz czy komiksy z Asteriksem i Obeliksem. Są również dzieła autorów klasycznych, jak Adam Mickiewicz, Wiesław Myśliwski, Halina Poświatowska, Bolesław Prus, Marek Hłasko czy Aleksander Fredro, a także Henrik Ibsen, Guenter Grass, Fiodor Dostojewski, Tomasz Mann czy Gabriel Garcia Marquez.
- Ci, którzy zechcą skorzystać z biblioteczki, będą mogli je znaleźć w zabytkowym wozie znajdującym się na terenie zagrody sołtysa z Katowic. Ale można też przynieść swoją książkę i po prostu usiąść w wygodnym leżaku i zatopić się w lekturze – podsumował Gaweł, zachęcając także zwiedzających, by dzielili się swoimi książkami, zostawiając je w wozie lub - jeśli ktoś ma ich więcej - w budynku administracji skansenu. Korzystanie z "Czytelni pod strzechą" jest bezpłatne.