Trwa ładowanie...

Bielsko-Biała. Szkolenie dla instruktorów, pomógł bielski MZK

W autobusach Miejskiego Zakładu Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej odbyło się szkolenie dla instruktorów orientacji przestrzennej. 16-osobowa grupa uczyła się jak niewidomi i niedowidzący mogą bezpiecznie korzystać z autobusów.

Share
Bielsko-Biała. Instruktorzy szkolili się w korzystaniu z autobusów przez osoby niewidome.
Bielsko-Biała. Instruktorzy szkolili się w korzystaniu z autobusów przez osoby niewidome.Źródło: MZK Bielsko-Biała
dnzv9il

W szkoleniu wzięły udział osoby w pełni sprawne. Wszyscy zostali wyposażeni w białe laski i opaski na oczy, by lepiej wczuć się w sytuację swoich podopiecznych. Byli też nauczyciele mający niewidomych uczniów i osoby, które mają niepełnosprawnego członka rodziny. Techniczne szczegóły omawiała z kursantami instruktor orientacji przestrzennej Polskiego Związku Niewidomych Barbara Rakszewska.

Bielsko-Biała. MZK udostępnił autobusy dla kursantów

- W Bielsku-Białej dużym ułatwieniem jest to, że kierowca, który podjeżdża i widzi osobę z białą laską, otwiera pierwsze drzwi i informuje, że nadjechał autobus linii numer 1, 10 czy innej. Wtedy osoba niepełnosprawna jest w stu procentach pewna, że to jest autobus, który ją interesuje albo musi jeszcze poczekać – wyjaśnia Rakszewska.

To jeden z efektów wieloletniej współpracy między bielskim kołem Polskiego Związku Niewidomych i miejskim przewoźnikiem.

dnzv9il

- Regularnie zapraszamy przedstawicieli osób niewidomych na szkolenia, które organizujemy dla naszych pracowników. To pozwala wypracować rozwiązania, które ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym i pracę kierowcom. Potrzeby tego środowiska uwzględniamy również planując inwestycje, w nowych autobusach będzie to m.in. system drzwi odskokowo-przesuwnych – wyjaśnia prezes zarządu spółki Hubert Maślanka.

Do dyspozycji szkolących było kilka typów autobusów, by mogli poćwiczyć w różnych warunkach.

Tłit - Bartłomiej Sienkiewicz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dnzv9il

Podziel się opinią

Share
dnzv9il
dnzv9il
Więcej tematów