RegionalneŚląskBielsko-Biała. Obywatele postawili na zielone. Powstaną mini parki i tor do biegów

Bielsko-Biała. Obywatele postawili na zielone. Powstaną mini parki i tor do biegów

332 drzewa i 5 gałęzi – to tytuł jednego z dwóch zwycięskich projektów w kategorii ogólnomiejskiej Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej 2021. Na kompleksowy pomysł Jakuba Nowaka i jego przyjaciół bielszczanie oddali prawie 2 tysiące głosów. Efekty – w przyszłym roku.

Skwer Marzeń na Osiedlu Skrzydeł Polskich w Bielsku-Białej zostanie rozbudowany w ramach projektu.
Skwer Marzeń na Osiedlu Skrzydeł Polskich w Bielsku-Białej zostanie rozbudowany w ramach projektu.
Źródło zdjęć: © UM w Bielsku-Białej | Paweł Sowa Wydział Prasowy UMBB

Projekt "332 drzewa i 5 gałęzi" łączy w sobie przywiązanie do zieleni, sportu i historii. To też pierwszy w historii Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej projekt, który skupia potrzeby wielu osób oraz będzie realizowany w różnych częściach miasta.

- Projekt jest inicjatywą oddolną, pomysł zrodził się pomiędzy kilkoma znajomymi. Dlatego wynik głosowania był dla mnie zaskoczeniem. Nie mieliśmy żadnego wsparcia czy zaplecza większych instytucji i to trochę mnie stresowało, kiedy patrzyłem na inne projekty. Bardzo się cieszę z wyniku, bo to oznacza, że mieszkańcy opowiedzieli się za czymś, co jest zielone - dla miasta - tłumaczy autor projektu Jakub Nowak.

Projekt łączy w sobie sześć inicjatyw. Pierwsza z nich pod nazwą gałąź 0 – zakłada posadzenie 332 drzew na terenie miasta. I, jak zaznacza autor, nie będą to drzewa typu sadzonki, na których wzrost trzeba czekać latami, a wśród nich znajdą się lipy, graby, buki czy dęby. - To będą drzewa, które od początku będą dawały cień – taki był cel tego pomysłu – mówi Jakub Nowak.

Ważnym elementem projektu jest stworzenie na terenie miasta parków kieszonkowych. Wszystkim przyświeca to samo założenie – skwery mają być jak najbardziej naturalne, bez kostki brukowej, bez betonu, z nawierzchnią przepuszczalną.

Budżet obywatelski w Bielsku-Białej. Powstanie lapidarium

Poza parkami kieszonkowymi projekt zakłada powstanie lapidarium na terenie cmentarza żydowskiego przy ulicy Cieszyńskiej. Będzie to też rodzaj parku, w którym zostaną wyeksponowane fragmenty odnalezionych nagrobków. Na park złożą się dwie części – mur z zamocowanymi płaskimi macewami oraz plac, gdzie umieszczone zostaną większe elementy. Całości dopełnią ławki i tablica informacyjna.

Projekt będzie też promował ruch i sport na świeżym powietrzu. Jednym z jego elementów jest bowiem budowa strefy do biegów przeszkodowych OCR (Obstacle Course Racing), czyli wyścigi na torze z przeszkodami. Zakupiona brama treningowa ma mieć wymiary 12 x 3 m i będzie ustawiona na otwartej przestrzeni w rejonie ul. Armii Krajowej.

Projekt "332 drzewa i 5 gałęzi". Ile to będzie kosztować

Wstępne koszty realizacji projektu to 800 tysięcy złotych. Efekty będą widoczne na terenie miasta już w przyszłym roku.

- Wierzę w to, że w kolejnych latach powstaną podobne idee jak moja, nakierowane na rozwój zieleni w mieście i uczynienie miasta bardziej przyjaznym mieszkańcom. Dla mnie osobiście idea budżetu obywatelskiego jest właśnie po to, byśmy wskazywali, czego nam na co dzień brakuje w naszej przestrzeni – podsumowuje Jakub Nowak.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)