Trwa ładowanie...
d17n8t2

Bielsko-Biała. Miasto stawia na ekologię, zostało za to docenione

Bielsko-Biała wyróżnione za działania proekologiczne. Otrzymało Ekolaur Polskiej Izby Ekologii za kampanię promocyjno-edukacyjną "Bielsko-Biała chroni klimat" oraz wyróżnienie za realizację programu ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Share
Mieszkańcy Bielska-Białej chętnie angażują się w proekologiczne działania.
Mieszkańcy Bielska-Białej chętnie angażują się w proekologiczne działania.Źródło: UM Bielsko Biała, Fot: Paweł Sowa
d17n8t2

Już po raz 10 odbył się konkurs, promujący projekty ekologiczne organizowany przez Polską Izbę Ekologii. W tegorocznej edycji przyznano 11 ekolaurów oraz 16 wyróżnień w ośmiu kategoriach.

Ekolaur w kategorii edukacja ekologiczna otrzymało miasto Bielsko-Biała za kampanię promocyjno-edukacyjną Bielsko-Biała chroni klimat. Przyznano mu także wyróżnienie za kompleksowy program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Wręczenie nagród i wyróżnień za względu na sytuację epidemiczną kapituła konkursu zdecydowała przesunąć na 2021 rok.

d17n8t2

Bielsko-Biała uczy proekologicznych zachowań

Nagrodzona akcja promocyjna Bielsko-Biała chroni klimat jest przykładem innowacyjnej kooperacji społecznej, mającej pomóc w osiągnięciu unijnych celów klimatycznych na poziomie lokalnym. Została uruchomiona w 2011 roku, a jej celem jest zaangażowanie jak największej liczby mieszkańców i podmiotów lokalnych w miejską strategię energetyczno-środowiskową. Kampania zbudowana jest z wielu działań, ale podstawowe dwa filary powtarzane corocznie to konkurs ekologiczny Szanuj energię, chroń klimat - dla każdego poziomu edukacji (od przedszkola do szkoły ponadpodstawowej) oraz widowiskowa impreza dla mieszkańców Beskidzki Festiwal Dobrej Energii.

W pierwszym roku kampanii pozyskano ponad 1000 ambasadorów klimatu, wpływowych ludzi ze świata biznesu, polityki, sportu i kultury oraz zwykłych mieszkańców miasta, którzy na prezentowanych publicznie plakatach pokazali, jakie podjęli zobowiązania na rzecz ograniczenia swojego negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Walczą ze smogiem

Kompleksowy program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej to działania prowadzone od 2007 r. w zakresie walki ze smogiem, polegające na dotowaniu wymiany kotłów węglowych na ekologiczne źródła ciepła,. Od 2020 roku nastąpiło znaczne zwiększenie rocznej liczby modernizowanych źródeł ciepła. Planowane jest dalsze utrzymanie puli dotacji na poziomie co najmniej 450 modernizacji kotłowni rocznie przy tym samym poziomie maksymalnego dofinansowania (8 tys. zł do nowych źródeł gazowych, elektrycznych lub olejowych oraz 16 tys. zł do pomp ciepła).

d17n8t2

Portugalia poprze Polskę w sporze z UE. Thun: "To bzdura"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17n8t2

Podziel się opinią

Share
d17n8t2
d17n8t2
Więcej tematów