Słabnie poparcie dla rozszerzania Unii Europejskiej
Poparcie dla dalszego rozszerzania Unii Europejskiej (UE) jest obecnie mniejsze niż w listopadzie 2005 (45 %, spadek o 4 punkty procentowe), jednocześnie wzrosła liczba przeciwników dalszego rozszerzania (42%, wzrost o 3 punkty procentowe).
Wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.
Z badania obejmującego 30 000 respondentów z 25 krajów członkowskich wynika, że różnica pomiędzy liczbą zwolenników i przeciwników dalszego rozszerzania UE jest znacznie mniejsza niż w listopadzie 2005: 3 punkty vs. 10 punktów. W Polsce ta różnica wynosi 56 punktów procentowych (72% popierających i 16% osób będących przeciw).
Opinia publiczna jest bardziej przychylna dalszemu rozszerzaniu UE w 10 nowych krajach członkowskich (66%). Różnica pomiędzy „starą 15” a nowymi państwami członkowskim jest na tym samym poziomie, co w listopadzie 2005 i wynosi 25 punktów procentowych.
W krajach wstępujących oraz kandydujących do Unii Europejskiej około dwie trzecie respondentów jest przychylnych dalszemu rozszerzeniu Unii. Turcja jest wyjątkiem – poziom poparcia spadł do 45% czyli o 7 punktów procentowych od listopada 2005.
Analizy zmian w stosunku do poprzedniej fali badania na poziomie poszczególnych krajów pokazuje:
Znaczący wzrost poparcia, wraz ze znaczącym spadkiem sprzeciwu w Danii.W Szwecji, Hiszpanii i na Malcie zdecydowanie rzadziej jest wskazywana odpowiedź „przeciw”.Brak znaczących zmian od listopada 2005 w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Słowenii i Austrii.Na Cyprze, w Portugalii i we Włoszech zmniejszyła się ilość pozytywnych odpowiedzi, z jednoczesnym częstszym wskazywaniem odpowiedzi „trudno powiedzieć”.Negatywne zmiany pojawiły się w Estonii i Belgii (więcej odpowiedzi „przeciw”) oraz w Luksemburgu (mniej odpowiedzi „za”).Znaczący wzrost ilości odpowiedzi przeciwnych, wraz ze znaczącym spadkiem poparcia pojawił się w Grecji, Finlandii, Irlandii, Słowacji, Litwie, Niemczech, Łotwie, Czechach, Węgrzech i Holandii.Poparcie dla rozszerzenia było tradycyjnie wysokie w Grecji, ale ostatnie wyniki wskazują na zdecydowany spadek (z 74% do 56%). Prawdopodobnie rozwój spraw związanych z przystąpieniem Bułgarii i Rumunii do UE, oraz dyskusja na temat Turcji mogły wpłynąć na ten wynik.
Wyniki ostatniego Eurobarometru pokazują, że podczas gdy postawy Europejczyków wobec UE oraz zaufanie do instytucji europejskich się umocniły od listopada 2005, opinie na temat dalszego rozszerzania Unii są coraz bardziej podzielone. Aczkolwiek w dalszym ciągu nowe państwa członkowskie są bardziej otwarte na dalsze rozszerzenie niż kraje „starej 15” - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.
*Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 27.03.06 –01.05.06 r. na próbie 29 220 mieszkańców 25 krajów należących do Unii Europejskiej, w dwóch krajach oczekujących na akces (Bułgaria, Rumunia) oraz w dwóch krajach kandydujących do Unii (Chorwacja, Turcja), a także na Cyprze.