Skype bezpieczny... Ale czy na pewno?

Użytkownicy indywidualni korzystający z komunikatora Skype z przekonaniem mogą kiwnąć głową, że aplikacja jest bezpieczna. Jednak co się dzieje z programem, gdy wprowadzimy go do firmy? Szef Skype w Polsce zapewnia, że jest to bardzo bezpieczna aplikacja i znajdzie zastosowanie w niewielkich przedsiębiorstwach: "Doniesienia w mediach są często niekonkretne, mówiące dość mgliście o bliżej nieokreślonych lukach w bezpieczeństwie bez wskazania na konkretną wadę mogącą stanowić zagrożenie". Entuzjazmu tego nie podziela Piotr Kijewski z CERT Polska, który widzi poważne mankamenty wprowadzania komunikatora do przedsiębiorstw: "Wiadomo, że część ruchu jest szyfrowana, ale protokół nie został poddany gruntownej analizie więc trudno się wypowiedzieć na temat jakości stosowanych rozwiązań".
Skype dla Biznesu wprowadził specjalną witrynę, której celem jest ułatwienie globalnej komunikacji i zarządzania w firmach zatrudniających mniej niż 10 pracowników. Firmy te stanowią ponad 50 procent wszystkich użytkowników biznesowych Skype. Nowe zasoby Skype są dostępne na stronie http://skype.biz , pozwolą one na maksymalizację bezpieczeństwa i zwiększenie produktywności. Inne cechy nowego produktu to m.in. integracja z paskiem narzędziowym Microsoft Outlook i nowe produkty zoptymalizowane dla małych przedsiębiorstw.Wiemy, że 30 procent z 75 milionów użytkowników to przedsiębiorstwa, w większości małe firmy. - powiedział Michał Kostrzewa, szef Skype w Polsce. Za pomocą komunikatora Skype chcemy wesprzeć te firmy poprzez ułatwianie im zwiększania produktywności, oszczędzania pieniędzy i poprzez zapewnienie dostępu do zaawansowanych rozwiązań komunikacji globalnej, które pozwolą im na skuteczne konkurowanie na rynku.

Nowa usługa pozwoli administratorom na scentralizowanie zarządzania płatnymi usługami i narzędziami na całym świecie. Panel kontrolny jest dostępny w 18 językach: chińskim ( uproszczonym ), chińskim ( tradycyjnym ), duńskim, holenderskim, angielskim, fińskim, francuskim, niemieckim, włoskim, japońskim, koreańskim, norweskim, polskim, portugalskim, portugalskim ( brazylijskim ), rosyjskim, hiszpańskim, szwedzkim. Rozliczeń można dokonywać w sześciu walutach: brazylijskich realach, funtach brytyjskich, euro, japońskich jenach, polskich złotówkach i dolarach amerykańskich.

Dzięki temu rozwiązaniu administratorzy grup będą mogli automatyczne zarządzać kredytami Skype - funkcja pozwala na duże zakupy kredytów na jedno konto i ich transfer na poszczególne konta użytkowników. Kredyty Skype pozwalają na korzystanie z płatnych funkcji Skype: SkypeIn, SkypeOut, poczta głosowa, personalizacja konta i rozmowy konferencyjne.

Rozmowa z Michałem Kostrzewą - szefem Skype w Polsce*Dlaczego Skype podpisuje umowy, które faworyzują sprzęt niektórych producentów? Mamy tu na myśli możliwość prowadzenia konferencji z 10 użytkownikami tylko przy wykorzystaniu procesorów Intel ( przeczytaj materiał Haker łamie ograniczenia Skype - witryna hakera przestaje istnieć - http://www.pcworld.pl/news/90012.html ). Podobnie jest z zestawami słuchawkowymi dedykowanymi dla Skype, chociaż nawet najtańsze zestawy oferują dobrą jakość dźwięku? Czy firma ma zamiar pójść drogą Microsoftu, który wydaje swoje certyfikaty dla sprzętu i programów?*

Skype nawiązał współpracę z wieloma globalnymi firmami produkującymi sprzęt komputerowy i akcesoria, takimi jak Intel, Siemens, Motorola, Logitech, Creative, Linksys, D-Link czy Sony. Celem tej współpracy jest dostarczenie użytkownikom Skype sprzętu dającego możliwość wygodnego korzystania z darmowych połączeń i pełnego wykorzystania funkcjonalności naszego oprogramowania.

Skype wraz z Intelem pojęły współprace mającą na celu zoptymalizowanie działania aplikacji na procesorach tej firmy. Owocem jest doskonalsza praca Skype na komputerach z jednostkami dwurdzeniowymi ( DualCore ). To pozwoliło nam na powiększenie limitu osób mogących uczestniczyć w konferencji z 5 do 10 bez ryzyka obniżenia jakości rozmowy. Jeśli chodzi o zestawy słuchawkowe to Skype jednoznacznie informuje w swym przekazie, że do korzystania potrzebny jest komputer wyposażony w słuchawki i mikrofon nie narzucając użytkownikowi producenta, typu ani ceny.

Jednocześnie Skype udostępnił bezpłatny program certyfikacyjny, do którego może przystąpić każdy producent sprzętu. Sprzęt jest testowany według szeregu jawnych kryteriów i jeśli spełnia on wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, zgodności, ergonomii etc. otrzymuje certyfikat 'Skype Certified'. Certyfikat taki oznacza jedynie, że urządzenie zostało przetestowane w naszym laboratorium i współpracuje ze Skype dając jednocześnie użytkownikowi możliwość pełnego wykorzystania funkcjonalności naszego oprogramowania. Nie wynika z tego, że użytkownik nie może korzystać ze sprzętu nieposiadającego takiego certyfikatu. Więcej na temat programu można się dowiedzieć z naszej strony internetowej http://www.skype.com/partners/hardware/Czy Państwa zdaniem wykorzystanie przez Skype technologii P2P i brak zarządzania przepustowością łącza nie jest poważnym mankamentem w polityce bezpieczeństwa firmy?

Zaletą P2P jest niski ( niemalże zerowy ) koszt zestawienia połączenia, czego efektem jest możliwość zaoferowania darmowych rozmów. Nie widzimy żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa wynikających ze stosowania technologii P2P. Skype nie dostarcza łączy a jedynie oprogramowanie, które może być wykorzystane na komputerze podłączonym do Internetu przez dostawcę usługi dostępowej ( ISP ) i w związku z tym nie zarządza przepustowością tych łączy.

Czy nie obawiają się Państwo, że spopularyzowanie telefonii internetowej sprawi, że inni dostawcy tego typu usług będą oferować lepsze warunki dla przedsiębiorstw?

Trudno jest nam komentować działania konkurencji w tym zakresie usług. To, że obecnie pojawia się coraz więcej ofert telefonii internetowej to także efekt sukcesu, jaki odniósł Skype. Większa konkurencja wiąże się nieuchronnie z coraz lepszymi ofertami dla użytkowników: zarówno indywidualnych jak i biznesowych. Skype nie ogląda się na konkurencję, lecz konsekwentnie udoskonala swój produkt i ofertę. To, co wyróżnia Skype spośród dostępnych obecnie programów do komunikacji internetowej to wysoka jakość połączeń, prosta obsługa i bogactwo funkcji dodatkowych. Będziemy pracowali nad tym by utrzymać tę przewagę.

Czy Skype zamierza wprowadzić zabezpieczenia specjalnie dla klientów biznesowych?

Skype jest bezpiecznym oprogramowaniem. Uważamy, że każdy użytkownik, biznesowy czy indywidualny ma pełne prawo do ochrony swojej prywatności i poufności przesyłanych danych - i to zapewniamy wszystkim naszym klientom. Bezpieczeństwo i ochrona prywatności są naszymi priorytetami. Mamy świadomość pojawiających się od czasu do czasu w mediach informacji dotyczących rzekomych zagrożeń wynikających z korzystania ze Skype. Pragnę zwrócić Pana uwagę, że w większości są to doniesienia niekonkretne, mówiące dość mgliście o bliżej nieokreślonych lukach w bezpieczeństwie bez wskazania na konkretną wadę mogącą stanowić zagrożenie. Niezależne od tego wszystkie takie doniesienia są starannie weryfikowane zaś program nieustannie udoskonalany, również pod kątem poprawy bezpieczeństwa. Cały przebieg komunikacji jest zaszyfrowany algorytmem AES, a wymiana kluczy następuje za pośrednictwem algorytmu RSA, oba są wypróbowane i przetestowane, certyfikowane do użytku w instytucjach rządowych. W Skype używamy wyższego spektrum
częstotliwości dźwięku - co możliwe jest dzięki łączom szerokopasmowym. Technologia kodowania dźwięku jest również zawansowana i najlepsza w swoim rodzaju. Czyni to rozmowy Skype bezpieczniejszymi od tradycyjnych rozmów telefonicznych lub innych programów do komunikacji internetowej. Więcej na temat bezpieczeństwa korzystania ze Skype można się dowiedzieć ze strony http://www.skype.com/security/

Co na to Gadu-Gadu?
Jarosław Rybus - rzecznik prasowy GG - nakreślił przyszłość nowego rozwiązania dla biznesu firmowanego przez polskiego operatora sieci komunikacyjnej:

W miarę rozwoju komunikatora zaobserwowaliśmy, że Gadu-Gadu używane jest nie tylko do celów prywatnych, ale korzystają z niego również pracownicy firm w celach zawodowych. Ta grupa osób stale rośnie. W związku z tym podjęliśmy decyzję, aby rozwijać Gadu-Gadu również w kierunku rozwiązań biznesowych i korporacyjnych. W tej chwili jesteśmy mocno zaawansowani w pracach nad tą aplikacją. Zainteresowanie wersją Gadu-Gadu dla biznesu jest olbrzymie - otrzymujemy wiele zapytań od firm. Mamy nadzieję, że GG dla biznesu doskonale spełni wymogi i oczekiwania. Szybko i bezpłatnie, bez konieczności telefonowania. To zaleta pisanej komunikacji - przedstawiciel danej firmy może przecież rozmawiać z kilkoma potencjalnymi klientami naraz przez GG. To oszczędność czasu i kosztów, a także sprawna komunikacja.

Podstawową różnicą między wersją ogólnodostępną, a korporacyjną będzie sposób komunikowania się użytkowników programu. W wersji ogólnodostępnej użytkownik kontaktuje się z innymi za pośrednictwem centralnych serwerów Gadu-Gadu. Wersja korporacyjna programu będzie instalowana na serwerze firmy, a użytkownicy sieci wewnętrznej będą komunikowali się z innymi właśnie za jego pośrednictwem. Program w wersji dla firm będzie miał też znacznie bardziej restrykcyjne zabezpieczenia. Administrator sieci będzie mógł ustawić poziom zabezpieczeń w zależności od polityki bezpieczeństwa w firmie. Będzie możliwość np. zablokowania odbierania plików z zewnątrz. Także w rękach administratora będzie leżało nadawanie uprawnień poszczególnym użytkownikom: jedni będą mogli kontaktować się bez ograniczeń z użytkownikami Gadu-Gadu z zewnątrz, innym będzie można pozwolić jedynie na rozmowy w ramach sieci firmowej.

Niestety nie wiadomo, kiedy będzie miała miejsce premiera polskiej aplikacji dla biznesu.

Popularność komunikatorów w Polsce ( listopad 2005 )

Z nieoficjalnych danych wynika, że Skype w Polsce ma 1,4 mln użytkowników. Poniżej prezentujemy tabelę najpopularniejszych programów:

Więcej informacji dostępnych jest na w materiale Skype ma w Polsce 1,4 mln użytkowników - http://www.internetstandard.pl/news/89346.html

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)