Trwa ładowanie...
Kamil Zajęcki
21-04-2017 11:41

Skuteczny sposób, jak rozpoznać fake news. Rodzicu, przeczytaj ten poradnik

Skuteczne odróżnianie prawdziwych treści od fałszywych wrzutek, to jedno z największych wyzwań przed jakimi stoją internauci. Szczególnie narażeni na działanie fake newsów są młodsi użytkownicy, którzy wchodzą w cyfrowy świat bez świadomości, że treści mogą być nieprawdziwe lub zmanipulowane. Do walki z tym problemem stanęła Fundacja Szkoła z Klasą, która opublikowała krótki poradnik, jak radzić sobie z fałszywkami w sieci.

Skuteczny sposób, jak rozpoznać fake news. Rodzicu, przeczytaj ten poradnikŹródło: Wikipedia
d22fq48
d22fq48

Przygotowany przez Agatę Łuczyńską zestaw porad składa się z 10 punktów i ogólnych zasad, jak rozpoznać nieprawdziwą informację. Autorka poradnika radzi, by zwracać uwagę m.in. na sprawdzanie źródeł informacji, stopień emocji zawartych w tekście oraz jednostronność przekazu. Dzięki instrukcji dowiadujemy się także, jak wykryć fałszywkę, patrząc jedynie na ogólne szczegóły internetowego wpisu. Chodzi tu m.in. o wielkość zdjęcia, słowa opisu nacechowane negatywnymi emocjami, itp.

Fake news to zjawisko, które w definicji oznacza publikowanie nieprawdy w celach propagandy i dezinformacji. Portale, które tworzą tego typu treści zwykle - za pomocą rozmaitych forteli - podszywają się pod znane serwisy, by jak najskuteczniej mylić internautów. Większość fake newsów cechują silne negatywne emocje, mowa nienawiści i konkretny cel, jakim może być niszczenie osób publicznych lub dyskredytowanie całych grup etnicznych, związków wyznaniowych, itp.. Oto najważniejsze zasady wykrywania fałszywych wiadomości w sieci:

  1. Czytaj nie tylko nagłówki;
  2. Uważaj na emocjonalny język i manipulację;
  3. Uważaj na swoją własną stronniczość;
  4. Przeprowadź z informacją wywiad tak, jakby była osobą;
  5. Sprawdź źródło i autora postu;
  6. Sprawdź czy zgadza się miejsce zdarzenia;
  7. Sprawdź czy zgadza się czas;
  8. Pamiętaj, że zdjęcia i filmy też można łatwo zmienić;
  9. Zweryfikuj historię w innych źródłach;
  10. Zastanów się zanim udostępnisz dalej.
Wirtualna Polska
Źródło: Wirtualna Polska

Cały poradnik możecie przeczytać klikając tutaj.

d22fq48
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22fq48
Więcej tematów