Skuteczność szczepionki Pfizer. Są nowe wyniki badań
Najnowsze wyniki badań wskazują, że poziom skuteczności szczepionki Pfizer/BioNTech przeciwko COVID-19 po pół roku od podania drugiej dawki obniża się z 88 proc. do 47 proc. Naukowcy potwierdzili też, że preparat działa na wszystkie odmiany koronawirusa.
05.10.2021 08:49
Analizę elektronicznej dokumentacji medycznej przeprowadzili naukowcy z Pfizer i Kaiser Permanente. Prześledzono dane około 3,4 miliona osób z okresu między grudniem 2020 roku, a sierpniem 2021 roku - podała w poniedziałek Agencja Reutera.
Skuteczność szczepionki Pfizer
Eksperci poinformowali, że po upływie 6 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki szczepionki odporność maleje z początkowych 88 proc. do 47 proc.
- Nasze badania uwzględniające różne warianty wirusa wyraźnie pokazują, że szczepionka Pfizer/BioNTech jest skuteczna przeciwko wszystkim obecnym odmianom, w tym Delta - przekazał Luis Jodar, dyrektor medyczny koncernu Pfizer.
Zobacz też: Czwarta fala w Polsce. Drastyczne kroki potrzebne "już teraz"? Dr Grzesiowski nie ma wątpliwości
Jednocześnie udowodniono, że skuteczność preparatu w zapobieganiu śmierci wskutek zakażenia i skuteczność ochrony przed ciężkim przebiegiem COVID-19 utrzymuje się na poziomie 90 proc. przez co najmniej pół roku.
Skuteczność szczepionki Pfizer. Naukowcy pokazują nowe badania
W ocenie amerykańskich naukowców obniżenie się poziomu efektywności szczepionki jest następstwem słabnącej skuteczności preparatu. Zdaniem specjalistów nie wynika to z większej zaraźliwości nowych odmian koronawirusa.
Po pierwszym miesiącu od podania szczepionki jej skuteczność wobec mutacji Delta wynosi 93 proc., po trzech miesiącach spada do 53 proc. W przypadku innych wariantów efektywność z początkowych 97 proc. obniża się do 67 proc.