Trwa ładowanie...
d1inyxz

Skazany za molestowanie dyrektor liceum będzie apelował

Obrońcy skazanego na dwa lata więzienia w
zawieszeniu na pięć lat byłego dyrektora XIV LO im. Polonii
Belgijskiej we Wrocławiu, oskarżonego m.in. o wykorzystywanie
seksualne podwładnego zapowiedzieli odwołanie od tego
wyroku. Apelację zapowiada też prokuratura, która domagała się
trzech lat więzienia dla D.

d1inyxz
d1inyxz

Wyrok w sprawie byłego dyrektora liceum zapadł we wtorek. Oskarżony otrzymał też zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w oświacie przez pięć lat. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Sąd skazał Aleksandra D. za to, że jako dyrektor szkoły, dla korzyści osobistej zatrudnił w placówce Grzegorza Ł. wiedząc, że był on skazany za gwałt na małoletnim. Zdaniem prokuratury, D. wiedział, że mężczyzna utrzymuje kontakty seksualne z uczniami szkoły i, mimo to, nie zwolnił go dyscyplinarnie.

Natomiast sąd uniewinnił D. od zarzutu dotyczącego wykorzystania krytycznej sytuacji innego mężczyzny, który nie mógł znaleźć pracy i zatrudnienia go w szkole na stanowisku woźnego w zamian za świadczenie usług seksualnych.

Proces przeciwko D. toczył się z wyłączeniem jawności. Obrońca oskarżonego mecenas Andrzej Malicki powiedział, że w apelacji nadal będzie się domagał całkowitego uniewinnienia byłego dyrektora. Sam D. nie przyznał się do winy.

d1inyxz

Oskarżony był dyrektorem XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu od 1974 r., czyli od momentu powstania szkoły. Liceum w ogólnopolskich rankingach zajmuje miejsca w czołówce. Były dyrektor jest uznawany "za ojca" sukcesu liceum. Po jego zatrzymaniu poręczenie osobiste za to, że D. będzie stawiał się na wezwanie prokuratury złożyło wielu znanych wrocławian, m.in. były metropolita wrocławski kardynał Henryk Gulbinowicz.

Również byli i ówcześni uczniowie D. wystąpili w obronie dyrektora. W internecie pojawiła się nawet specjalna strona, na której można było wyrażać swoje poparcie dla oskarżonego.

Natomiast Aleksander D. jest już prawomocnie skazany za wyłudzenie ponad 16 tys. zł od stowarzyszenia działającego przy szkole. Współoskarżoną w tej sprawie była jego córka Izabela L. Uznano ich za winnych wyłudzenia, ale sprawę umorzono. Stowarzyszenie Narodowy Czyn Pomocy Szkole powstało z inicjatywy rodziców uczniów XIV LO na początku 1995 roku. Finansowało dodatkowe zajęcia i kółka zainteresowań w szkole. Były to m.in. lekcje z języków obcych i matematyki. W tym czasie zajęcia z matematyki prowadził Aleksander D. Pieniądze za dodatkowe lekcje z tego przedmiotu dostawała też jego córka, która ich jednak nie prowadziła.

d1inyxz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1inyxz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj