Skasowali Lenina, sąd skasował wyrok
Emil Morgiewicz i Andrzej Czuma, dwaj opozycjoniści (PAP/Tomasz Gzell)
Sąd Najwyższy w Warszawie uniewinnił w poniedziałek Stefana Niesiołowskiego i pozostałych 3 członków opozycyjnego związku "Ruch", którzy w latach 70. zrzucili ze tatrzańskiego szczytu Rysy tablicę ku czci Lenina.
Za tę i inne akcje wymierzone przeciwko socjalizmowi ( _ przygotowania do obalenia przemocą ustroju PRL_) oraz za organizowanie nielegalnego związku Stefan Niesiołowski został w roku 1971 skazany na 7 lat więzienia, a pozostali członkowie "Ruchu" - na 7, 6 i 4 lata więzienia.
Kasację wyroku z roku 1971 na korzyść Stefana Niesiołowskiego, Andrzeja i Benedykta Czumów oraz Emila Morgiewicza wniesiono w listopadzie 2000 r., gdy ministrem sprawiedliwości był Lech Kaczyński.
Powstały w połowie lat 60. "Ruch" był pierwszą konspiracyjną organizacją w PRL po 1956 r., która przyjęła program niepodległości Polski. W 1971 r. w procesie kierownictwa grupy zapadły najwyższe wyroki w procesie politycznym po okresie stalinowskim: Andrzej Czuma i Stefan Niesiołowski dostali po 7 lat więzienia, Benedykt Czuma - 6 lat, Marian Gołębiewski i Bolesław Stolarz - po 4,5 roku, Emil Morgiewicz - 4 lata. (kar)