Skaryszewski Jarmark Koński "Wstępy"
Najbardziej okrutny targ w Polsce? Zobacz zdjęcia
Kontrowersyjny targ pod okiem kamer, policji i obrońców praw zwierząt
Skaryszewski Jarmark Koński "Wstępy" rozpoczął się w rano w Skaryszewie koło Radomia. Handlowi końmi przyglądają się inspektorzy służb weterynaryjnych, policjanci i przedstawiciele organizacji walczących o prawa zwierząt. Teren jarmarku objęto monitoringiem.
Według organizatorów, to największa tego typu impreza w Polsce i Europie. Chociaż z roku na rok na sprzedaż wystawianych jest tutaj coraz mniej koni. Bywały lata, że było ponad tysiąc, w ub. roku - tylko około 300. Od kilku lat na tym samym poziomie utrzymuje się natomiast liczba osób odwiedzających targi. W ciągu dwóch dni przewija się przez jarmark około 10 tys. gości.
Targ w Skaryszewie od lat budzi kontrowersje ze względu na złe traktowanie zwierząt, które miało tam miejsce w poprzednich latach, a także wywóz koni na rzeź do krajów UE, głównie Włoch. Obrońcy zwierząt podkreślają, że w Skaryszewie nadal zdarzają się przypadki np. bicia koni i wciągania siłą do samochodu.
Na zdjęciu obok: interwencja obrońców praw zwierząt, którzy jedno ze zwierząt odkupili i przewieźli do kliniki w Warszawie. Koń, według świadków, spadł ze zbyt stromej rampy samochodu, nieprzystosowanej do przewozu żywych zwierząt. Niestety jego obrażenia były tak ciężkie, że trzeba było go uśpić.
(PAP/WP.PL/meg)