Skarga ofiar Dubrowki przed trybunałem w Strasburgu
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyjął do rozpatrzenia skargę 24 Rosjan - byłych zakładników z teatru na Dubrowce, którzy domagają się od władz rosyjskich wysokich odszkodowań za straty moralne.
"Sprawa figuruje pod nazwą 'Czerniecowa i inni przeciwko Rosji'. Trybunał w Strasburgu prosi jednocześnie o przekazanie dodatkowych dokumentów" - powiedział adwokat poszkodowanych Igor Trunow.
Dodał, że Trybunał zwrócił się także o sprecyzowanie, czy wnoszący pozew domagają się jedynie odszkodowań za straty moralne, czy też oskarżają państwo rosyjskie o "naruszenie przez władze państwowe prawa do życia" obywateli.
"Zdaniem Trybunału, zarzut naruszenia prawa do życia wynika z przedstawionych dokumentów, jednak nie został w nich bezpośrednio postawiony" - powiedział Trunow, cytując otrzymany dokument.
24 pozywających stanowi część grupy 61 byłych zakładników, którzy usiłują uzyskać przed rosyjskimi sądami po około miliona dolarów odszkodowania. Powołują się przy tym na ustawę o walce z terroryzmem, która - według ich interpretacji - nakłada na władze lokalne obowiązek wypłacania odszkodowań ofiarom akcji terrorystycznych. Ich wnioski odrzuciły sądy dwóch kolejnych instancji.
23 października zeszłego roku uzbrojone komando czeczeńskich separatystów zajęło podczas spektaklu moskiewski teatr na Dubrowce i przez 57 godzin przetrzymywało ponad 800 ludzi. Śmierć poniosło 129 zakładników, a niemal wszyscy pozostali odnieśli obrażenia.
Prawie wszystkie ofiary śmiertelne zginęły wskutek użycia gazu przez wyzwalające teatr siły rosyjskie. Trunow twierdzi, że w ciągu kilku miesięcy od wydarzenia zmarło kolejne 40 osób.