Skargi od studentek. Skandal z udziałem tegorocznego noblisty
Skandal z udziałem tegorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Media informują, że profesor Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis, Philip Dybvig, stanął w obliczu zarzutów o molestowanie seksualne. Oskarża go o to kilka studentek.
Główna gazeta regionalna "St. Louis Post-Dispatch" podała w niedzielę, że uczelnia prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Zdaniem adwokata noblisty, Andrew Miltenberga, zarzuty są "faktograficznie niedokładne i powstały na tle rywalizacji zawodowej".
Jak sprecyzował w rozmowie z Associated Press prawnik Dybviga, profesora przesłuchiwało kilkakrotnie w ciągu ostatnich tygodni uniwersyteckie biuro "Title IX", które rozpatruje skargi dotyczące molestowania seksualnego w kampusach. "Title IX" to nazwa federalnej ustawy o prawach obywatelskich zakazującej dyskryminacji ze względu na płeć.
Bloomberg poinformował o przejrzeniu e-maili biura "Title IX". Z wiadomości wynikało, że od października wpłynęły co najmniej trzy skargi od byłych studentek. Są one w grupie łącznie siedmiu kobiet twierdzących, że Dybvig molestował je seksualnie. Większość z nich domagała się zachowania anonimowości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Komitet Nagrody Nobla czeka na ustalenia
Przewodniczący komitetu Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych Tore Ellingsen powiedział Bloombergowi, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, która nadzoruje proces przyznawania Nagród Nobla, skontaktowała się z uniwersytetem, aby upewnić się, czy ma on możliwość uczciwego ustosunkowania się do oskarżeń.
- Dopóki uniwersytet nie ustali, że Dybvig zrobił coś złego, myślę, że jesteśmy mu winni nieskażoną celebrację wielkiego osiągnięcia naukowego - powiedział Bloombergowi Ellingsen. Rzeczniczka uniwersytetu Julie Flory zaznaczyła, że uczelnia nie komentuje konkretnych przypadków, lecz traktuje poważnie wykroczenia seksualne i zbada wszelkie zarzuty.
PRZECZYTAJ TAKŻE: FIFA zakazała przemówienia. "Zniszczymy tę Kartaginę"
Nagroda za badania nad bankructwami banków
Philip Dybvig, Douglas W. Diamond oraz Ben Bernanke otrzymali w październiku Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za badania nad bankructwami banków.
Opierała się ona na doświadczeniach z okresu Wielkiego Kryzysu w USA w latach 1929-1933.