Trwa ładowanie...

Skandal z lekami we Francji. Kobietom w ciąży przepisywano specyfiki uszkadzające płody

• Leki na padaczkę mogły spowodować aż 70 tys. przypadków uszkodzenia płodów
• O sprawie zrobiło się głośno po ujawnienia przez media raportu utajnionego przez rząd
• Śledztwo w sprawie prowadzi paryska prokuratura
• Specyfiki ze szkodliwą substancją stosowane są od blisko 50 lat

Share
Skandal z lekami we Francji. Kobietom w ciąży przepisywano specyfiki uszkadzające płodyŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d4fssa8

Leki na padaczkę, które zawierają walproinian sodu, mogły stać za 70 tys. przypadków uszkodzeń płodów. Specyfiki mogły powodować malformacje (rodzaj wad wrodzonych, wywołanych przez zaburzenie rozwoju w okresie zarodkowym - przyp. red.).

Jak donosi RMF, alarmujące doniesienia pochodzą z organizacji poszkodowanych rodzin. O sprawie zrobiło się głośno po ujawnieniu przez media tajnego raportu. Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Leków w utajnionym przez rząd sprawozdaniu poinformowała, że tylko w latach 2007-2014, kiedy specjalistom znane już były negatywne skutki podawania walproinianu sodu kobietom w ciąży, leki z tą substancją przepisano ponad 10 tys. ciężarnym.

Władze i producentów specyfiku oskarża się o zbyt długie zwlekanie z ostrzeganiem pacjentek o ryzyku przyjmowania szkodliwej dla płodu substancji. Prokuratura w Paryżu prowadzi już śledztwo w tej sprawie. Leki z walproinianem sodu sotosowane są od blisko 50 lat.

d4fssa8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fssa8
Więcej tematów