Trwa ładowanie...

Skandal wokół Rammstein. "Trywializuje Holokaust"

Fala oburzenia po nagraniu członków grupy Rammstein. Muzycy występują jako więźniowie obozowi przed egzekucją. "Film przekroczył granicę" - oburzają się przedstawiciele niemieckiego rządu i środowiska żydowskie.

Share
Skandal wokół Rammstein. "Trywializuje Holokaust"Źródło: screen/youtube.com/Rammstein Official/DW
d2patjx

W krótkim wideo zapowiadającym nowy utwór "Deutschland” członkowie rockowego zespołu Rammstein występują w obozowych pasiakach, mają pętle na szyi.

- Taka inscenizacja jako skazanych na śmierć więźniów obozu koncentracyjnego jest przekroczeniem czerwonej linii - mówi dziennikowi "Bild" pełnomocnik rządu ds. walki z antysemityzmem Felix Klein.

- Jeśli ma to tylko napędzić sprzedaż, to jest niesmacznym wykorzystaniem wolności artystycznej - krytykuje.

d2patjx

Charlotte Knobloch, ocalała z Holokaustu i była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczec uważa, że "instrumentalizacja i trywializacja Holokaustu, jak w przypadku tego wideo, jest nieodpowiedzialna".

- Rammstein wykorzystuje w celach rozrywkowych cierpienie i mord milionów ludzi, co jest lekkomyślne i obrzydliwe - oskarża Knobloch.

Nie obrażać Holokaustu

Rzeczniczka Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie apeluje z kolei o odpowiedzialne podejście do pamięci o zamordowanych Żydach. - Yad Vashem nie krytykuje generalnie prac artystycznych przypominających o Holokauście – zaznacza Iris Rosenberg w rozmowie z "Bildem".

- Pełen szacunku sposób prezentacji może być uzasadniony. Prezentacja nie może jednak obrażać, dyskredytować ani bezcześcić pamięci o Holokauście i nie być tylko "zwykłym narzędziem" wykorzystanym do przyciągnięcia uwagi - podkreśla przedstawicielka Instytutu.

Kolejny skandal

Jak przypominają media zza Odry, Rammstein co rusz wywołuje skandale. Kontrowersyjne albumy zespołu dotyczyły wcześniej m.in. sadomasochizmu, homoseksualizmu, kazirodztwa, nekrofilii, piromanii, kanibalizmu czy przemocy seksualnej.

d2patjx

Ze względu na gloryfikację sadomasochizmu album "Love is for all there" został w 2009 r. wycofany ze sprzedaży po interwencji Federalnego Biura ds. Mediów Szkodliwych dla Małoletnich.

Dyrektor Fundacji Bawarskie Miejsca Pamięci Karl Freller zaprosił już członków zespołu Rammstein do odzwiedzenia Miejsca Pamięci w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau.

Dodał, że "nie wolno wykorzystywać cierpienia i nieludzkości Holokaustu dla celów reklamowych czy efektów mających na celu popularyzację produktów niezależnie od ich rodzaju".

(kna,rtr/dom)

d2patjx

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: „Polska jest, była i będzie krajem tolerancyjnym”. Michał Dworczyk komentuje deklarację LGBT+

d2patjx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2patjx
d2patjx
Więcej tematów