Trwa ładowanie...

Skandal przed rozdaniem nagród Nobla. Dyrektor oskarżony o molestowanie

Przed uroczystościami wręczenia tegorocznych Nagród doszło do skandalu związanego z molestowaniem seksualnym. Podejrzanym jest współpracownik Akademii Szwedzkiej.

Share
Skandal przed rozdaniem nagród Nobla. Dyrektor oskarżony o molestowanieŹródło: Twitter, fot: b/d
d3x5t9n

- Sprawa skandalu ma negatywny wpływ na nas wszystkich. Zagraniczni goście pytają nas o to, ale mam nadzieję, że Akademia Szwedzka poradzi sobie z tym problemem - powiedział we wtorek prezes Fundacji Noblowskiej Lars Heikensten.

Pod koniec listopada osiemnaście kobiet opublikowało list na łamach dziennika "Dagens Nyheter". W nim oskarżyły dyrektora prestiżowego klubu artystycznego Forum Jean-Claude'a Arnaulta o molestowanie seksualne. Mężczyzna ten jest francusko-szwedzkim fotografikiem i reżyserem, mężem członkini Akademii Szwedzkiej Katariny Frostenson.

Arnault miał dopuścić się czynów na tle seksualnym wobec znanych pisarek, dziennikarek i kobiet świata kultury w latach 1996-2007 w mieszkaniach należących do Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie oraz w Paryżu. Pięć kobiet zdecydowało się złożyć doniesienie na policję, oskarżając Arnaulta o gwałt. Na działalność swojego klubu otrzymywał dotacje m.in. z Akademii Szwedzkiej.

d3x5t9n

Akademia Szwedzka, w której dożywotnio zasiada 18 członków, po nagłośnieniu sprawy w mediach zdecydowała jednogłośnie o "zerwaniu wszelkich kontaktów" z Arnaultem, a także zaprzestaniu finansowania jego działalności kulturalnej. Wyszło na jaw, że mężczyzna w niewłaściwy sposób zachowywał się także wobec kobiet pracujących w Akademii Szwedzkiej czy córek członków tej instytucji.

Uroczystości wręczenia Nagrody Nobla w pięciu dziedzinach odbędą się 10 grudnia w stolicy Szwecji w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

źródło: rmf fm

d3x5t9n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x5t9n
d3x5t9n
Więcej tematów