Skąd się bierze cena złota?

Skąd się bierze cena złota?

Skąd się bierze cena złota?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
28.05.2018 11:45

Cena złota, jak każdego innego dobra dostępnego na rynku, zmienia się w czasie, na co ma wpływ wiele czynników. Niektóre z nich są oczywiste i łatwe do interpretacji (jeśli jest popyt na złoto, jego cena rośnie, w przeciwnym zaś razie – spada). Są też jednak takie, które pozornie nie mają nic wspólnego ze złotem, a jednak mają niezaprzeczalny wpływ na jego bieżącą wartość. Skąd się bierze cena złota i gdzie można ją sprawdzić?

Podstawowym czynnikiem kreującym cenę nie tylko złota, ale każdego towaru jest popyt i podaż, czyli zainteresowanie klientów towarem oraz ilość kruszcu dostępnego na rynku. W przypadku złota, które przez wielu kupców traktowane jest jako inwestycja lub zabezpieczenie kapitału, popyt uzależniony jest w bardzo dużym stopniu od sytuacji na rynkach finansowych i ogólniej – w całej gospodarce. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że najniższa cena złota jest wówczas, gdy jest hossa, a rośnie, gdy jest bessa. W związku z tym przez całe lata 90., które powszechnie były odczuwane jako czas prosperity, cena złota utrzymywała się na niskim poziomie. Gdy jednak ktoś kupił je wówczas i ze sprzedażą wstrzymał się do czasów światowego kryzysu z końca pierwszej dekady XXI wieku, mógł liczyć na zysk liczony w setkach procent.

Podaż – bardzo ważny czynnik wpływający na cennik złota

Podaż złota, czyli jego dostępność na rynku, jest kolejnym bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na cenę. Warto wiedzieć, że pomimo tego, że złoto cały czas się wydobywa, „nowy” kruszec nie ma bardzo istotnego wpływu na cenę, bo stanowi niewielki procent ogólnej ilości tego szlachetnego metalu. O wiele większy wpływ na cenę złota mają wielkie instytucje finansowe, które zajmują się przechowywaniem i sprzedażą złota. Podobnie jak w wypadku pieniędzy, banki muszą część zdeponowanego złota przechowywać w swoich skarbcach, ale częścią mogą obracać, a tym samym zmniejszać lub zwiększać podaż i – niejako- kreować cenę. Może dochodzi nawet do sytuacji, w której kupuje się nie złoto w postaci fizycznej, a jedynie dokument, który poświadcza posiadanie zdeponowanego złota. Czy to dobry sposób na inwestowanie? Zdecydowanie nie, o wiele lepiej jest kupić złoto w postaci fizycznej u producenta lub oficjalnego dystrybutora, aby przede wszystkim mieć pewność, że cena jest najlepsza, a także mieć możliwość w dowolnej chwili sprzedaży swojego kruszcu.

Cennik złota, czyli gdzie szukać aktualnej ceny?

Wahania cen na rynku złota to normalna rzecz i inwestorzy nie powinni panikować od razu, gdy cena zaczyna spadać, ani też liczyć potencjalne zyski, gdy cena lekko wzrośnie. Wręcz przeciwnie, zakup złota należy traktować jako inwestycję długoterminową, która przede wszystkim uchroni majątek przed utratą wartości, ale również pozwoli zabezpieczyć się na wypadek trudności finansowych czy gorszych czasów. Niemniej jednak warto śledzić aktualną cenę złota, można to zrobić między innymi za pośrednictwem tej strony internetowej: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/analiza-rynku-zlota. Dzięki bieżącej i stałej analizie ceny złota można dostrzec pewne prawidłowości, którymi ta się rządzi i lepiej wybrać moment na inwestycję lub sprzedaż.

Źródło artykułu:Admiral Markets
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także