Trwa ładowanie...
d32yq8a

Siostry podejrzane o zabójstwo będą sądzone w Hiszpanii

Sąd Okręgowy w Poznaniu postanowił
przekazać hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości dwie siostry,
mieszkanki okolic Złotowa w Wielkopolsce, które podejrzewa się o zabicie na
Wyspach Kanaryjskich obywatela Hiszpanii. Postanowienie nie jest
prawomocne.

Share
d32yq8a

W Hiszpanii obie kobiety mają zagwarantowany uczciwy i rzetelny proces i nie ma przeciwwskazań do przekazania tamtejszemu wymiarowi sprawiedliwości- powiedział sędzia Henryk Komisarski z Sądu Okręgowego w Poznaniu. Sąd zastrzegł jednak, że w przypadku skazania obu podejrzanych powinny one odbywać karę więzienia w Polsce.

Sąd okręgowy po raz drugi rozpatrywał wniosek o wydanie Polek hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości. W czerwcu Sąd Apelacyjny uchylił poprzednią pozytywną decyzję w tej sprawie. Uznał bowiem, że Europejski Nakaz Aresztowania (ENA), na podstawie którego sąd okręgowy wydał decyzję o przekazaniu kobiet Hiszpanii, zawierał braki formalne i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Według sędziego Komisarskiego wszystkie braki i błędy we wniosku zostały uzupełnione przez stronę hiszpańską.

Do zabójstwa miało dojść w lutym na jednej z Wysp Kanaryjskich - Lanzarote. Według informacji otrzymanych przez poznańską prokuraturę z Hiszpanii, zatrzymane w czasie pobytu na Wyspach Kanaryjskich kobiety mieszkały u swojej późniejszej ofiary. Siostry, w wieku 23 i 30 lat, nie przyznają się do winy. Według informacji zawartej w ENA, kobietom grozi do 15 lat więzienia.

Według hiszpańskiej prokuratury, zwłoki ofiary znalazł właściciel domu. Były ukryte w szafie. Przykryte plastikiem ciało znajdowało się w zaawansowanym stanie rozkładu wskazującym, że zgon nastąpił co najmniej 10 dni wcześniej. Mężczyzna miał związane ręce i ślad uderzenia ciężkim narzędziem w głowę, ale bezpośrednią przyczyną śmierci było uduszenie. W ogrodzie obok domu policja znalazła wykopany dół długości 2 metrów i głębokości jednego metra.

d32yq8a

Właściciela domu zaalarmowali sąsiedzi, którzy od dłuższego czasu nie widzieli nikogo wchodzącego i wychodzącego z mieszkania. Ten odnalazł w szafie zwłoki mężczyzny.

Władze sądownicze państwa członkowskiego UE mogą wydać ENA osoby podejrzanej o jakiekolwiek przestępstwo zagrożone karą co najmniej roku pozbawienia wolności lub już skazaną na co najmniej cztery miesiące pozbawienia wolności. Nakaz taki może dotyczyć np. osób ukrywających się przed policją, unikających procesu w swoim kraju lub zbiegłych z więzienia.

Władze nie mogą odmówić przekazania obywatela swojego państwa do innego państwa członkowskiego UE w celu przeprowadzenia procesu. Muszą one przekazać zatrzymanego w ciągu trzech miesięcy lub 90 dni od jego aresztowania.

d32yq8a

Podziel się opinią

Share
d32yq8a
d32yq8a
Więcej tematów