Siostry anuncjatki z Francji sprowadzają się do Lichenia
Siostry anuncjatki z Thiais we Francji sprowadzą się w marcu do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu w Wielkopolsce. Wiosną ma się rozpocząć budowa klasztoru, w którym
zamieszkają.
- Siostry będą mieszkać na początku na terenie sanktuarium. Klasztor zostanie zbudowany w pobliskim Lasku Grąblińskim - poinformował Krzysztof Pakuła z sanktuaryjnego biura prasowego.
Żeński Zakon Maryi Dziewicy (sióstr anuncjatek) istnieje od 500 lat. Założyła go królowa Francji św. Joanna de Valois. Wzorem dla sióstr jest Najświętsza Maryja Panna i 10 cnót z Ewangelii: czystość, roztropność, pokora, wiara, chwała, posłuszeństwo, ubóstwo, cierpliwość, miłość i współczucie. Obecnie w sześciu klasztorach anuncjatek we Francji i w Belgii pracuje sto sióstr.
Każdy kolor noszonego przez nie habitu ma swoje znaczenie. Szary oznacza pokutę i ubóstwo, czerwony - mękę Chrystusa, miłość i radość. Kolor biały jest symbolem czystości Maryi. Na szyi siostry noszą niebieską wstążkę z medalionem, a ich habity, na wzór franciszkański, są przepasane sznurem z 10 węzłami, symbolizującymi regułę 10 ewangelicznych cnót Najświętszej Maryi Panny. Anuncjatki noszą na głowach czarne welony.
Gospodarzami licheńskiego sanktuarium są księża marianie. - Francuski zakon łączy z marianami duchowość maryjna - podkreślił Krzysztof Pakuła.
Las w Grąblinie, gdzie zamieszkają siostry z Francji, rozpoczyna maryjny szlak prowadzący do sanktuarium w Licheniu. W tym miejscu, 15 sierpnia 1850 r., ukazała się pasterzowi Mikołajowi Sikatce Matka Boża Bolesna Królowa Polski.
Na terenie sanktuarium znajduje się bazylika, największa w kraju świątynia. Jej budowę poświęcił w 1999 r. papież Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski. Licheń odwiedza w ciągu roku około 1,5 mln pielgrzymów z Polski i z zagranicy.