Trwa ładowanie...
d1w33pw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Siostra Nadii Sawczenko: rozmowy o jej uwolnieniu zerwane

• "Poroszenko, Putin, oddajcie Nadiję!" - napisała Wira na Twitterze i Facebooku
• Przekazała, że Nadija została zbadana przez lekarzy
• Ukraińska oficer prowadzi tzw. suchą głodówkę
• 22 marca usłyszała wyrok 22 lat pozbawienia wolności
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadija Sawczenko
Nadija Sawczenko (AFP, Fot: STRINGER)
d1w33pw

Rozmowy o uwolnieniu skazanej w Rosji ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko zostały zerwane - poinformowała jej siostra Wira. Przekazała też, że Nadija, która od sześciu dni prowadzi całkowitą głodówkę, została zbadana przez lekarzy.

"Podczas gdy politycy (na Ukrainie) formują koalicję, rozmowy o głównej wartości Europy - ludzkim życiu - zostały zerwane. Poroszenko, Putin, oddajcie Nadiję!" - napisała Wira Sawczenko na Twitterze i Facebooku, zwracając się do prezydentów Ukrainy i Rosji, Petra Poroszenki i Władimira Putina.

Do apelu o rozpowszechnianie jej wpisu w sieciach społecznościowych siostra skazanej w marcu przez rosyjski sąd lotniczki dodała hashtag, adresowany do prezydenta Ukrainy: #PorochMaszJeszczeDobę.

d1w33pw

We wcześniejszym wpisie Wira przekazała, że rosyjskie władze więzienne dopuściły w końcu do jej siostry ukraińskiego konsula. "Nadiję przed chwilą odwiedził konsul. Dostała kroplówkę. Niebawem z pewnością trafi do szpitala. Wzięła prysznic. Dziś zostanie zbadana. (Do kroplówki podłączono ją za jej zgodą.)" - czytamy.

MSZ Ukrainy zaniepokojone

W sobotę zaniepokojenie w związku z "krytycznym" pogorszeniem się stanu zdrowia Sawczenko wyraziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Ukraińska oficer prowadzi tzw. suchą głodówkę, co oznacza, że nie przyjmuje ani jedzenia, ani napojów.

Resort dyplomacji zaprotestował wówczas przeciwko decyzji rosyjskich władz, by nie dopuszczać do Sawczenko ukraińskich lekarzy i dyplomatów. "Podkreślamy, że Federacja Rosyjska ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za życie i zdrowie deputowanej (do parlamentu) Ukrainy, członkini Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Nadii Sawczenko" - zaznaczono w oświadczeniu.

d1w33pw

Wyrok dla Sawczenko

Wyrok 22 lat pozbawienia wolności Sawczenko usłyszała 22 marca, a uprawomocnił się on 5 kwietnia. Lotniczka oświadczyła, że nie będzie się od niego odwoływała. Jej adwokat Mark Fejgin poinformował, że Sawczenko uznała, iż nie ma co liczyć na sprawiedliwość w rosyjskich sądach, a więc nie ma sensu składać apelacji.

Sąd w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji uznał Sawczenko za współwinną śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 roku. Lotniczka nie przyznała się do winy i twierdzi, że została uprowadzona do Rosji przez prorosyjskich separatystów, zanim dziennikarze zostali zabici.

d1w33pw

Podziel się opinią

Share

d1w33pw

d1w33pw
Więcej tematów