Trwa ładowanie...

Sinice w Bałtyku. Plaże są już otwarte

Sinice pokrzyżowały od poniedziałku plany wielu plażowiczom. Po badaniach wody sanepid zakazał kąpieli i zamknął kilka plaż w Gdańsku i Gdyni. We wtorek plaże zostały otwarte.

Share
Sinice w Bałtyku. Plaże są już otwarte
Źródło: East News
d171ix8

W poniedziałek wywieszono czerwone flagi na plażach Stogi i Sobieszewo w Gdańsku. Powodem był zakwit sinic, o czym poinformował w oficjalnym komunikacie powiatowy inspektor sanitarny w Gdańsku.

Podobne zarządzenie pojawiło się także w Gdyni. Dotyczyło plaż Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo i Gdynia Orłowo.

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni wydał bieżące oceny o nieprzydatności wody do kąpieli oraz decyzje wprowadzające tymczasowy zakaz kąpieli, w której nakazał organizatorowi kąpielisk – Gdyńskiemu Centrum Sportu podjęcie niezwłocznych działań zmierzających do ochrony zdrowia ludzkiego polegających na umieszczeniu na tablicy informacyjnej kąpielisk czytelnej informacji o zakazie kąpieli oraz rozpowszechnieniu informacji o wprowadzonym zakazie kąpieli za pomocą środków masowego przekazu" - brzmiał komunikat.

d171ix8

We wtorek wszystkie plaże zostały otwarte.

Aktualne informacje, dotyczące warunków do kąpieli na plażach w Polsce możecie śledzić w SERWISIE KĄPIELOWYM.

GIS
Źródło: GIS

Sinice. Co nam grozi?

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, "niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny".

Nie wiadomo jednak, dlaczego tak się dzieje. W wielu krajach toksyny te spowodowały śmierć zwierząt dzikich i domowych.

d171ix8

"U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody ( np. podczas pływania). Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli, zawierających toksyny sinicowe. Zakwity sinicowe, a także kożuchy sinic, nie zawsze są toksyczne. Jednak niemożliwe jest określenie na podstawie wyglądu wody, zakwit jest niebezpieczny czy też nie" - czytamy na stronie GIS.

Sinice. Co to za organizmy?

Sinice są samożywnymi mikroorganizmami należącymi do królestwa bakterii. Rozmnażają się wegetatywnie (np. przez podział komór) i mogą wystąpić we wszystkich zbiornikach wodnych, choć najczęściej można jest spotkać właśnie w wodzie morskiej.

Sinice produkują ponad sto toksycznych związków, które działają drażniąco na skórę, wątrobie i układ oddechowy.

Kontakt z tymi związkami chemicznymi może wywołać gorączkę, biegunkę, wymioty, wysypkę na skórze, a w skrajnych przypadkach również niewydolność oddechową i uszkodzenie wątroby oraz nerek. Wody, w której obecne są bakterie, nie wolno podawać zwierzętom ani używać do podlewania roślin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d171ix8

Podziel się opinią

Share
d171ix8
d171ix8
Więcej tematów