Sinfonia Varsovia na Festiwalu Muzyki Morza Bałtyckiego
Dwa koncerty orkiestry Sinfonia Varsovia
pod batutą Krzysztofa Pendereckiego oraz solistów złożyły się na
polskie uczestnictwo w jednym z bardziej prestiżowych
skandynawskich festiwali muzyki poważnej jakim jest
Oestersjoefestivalen, czyli Festiwal Muzyki Morza Bałtyckiego.
W sztokholmskiej sali koncertowej Berwaldhallen, odbył się pierwszy z tych dwóch koncertów. Warszawska orkiestra wykonała dwa utwory Krzysztofa Pendereckiego: Agnus Dei i koncert Skrzypcowy Metamorfozy oraz Szóstą Symfonię Dmitrija Szostakowicza. Jako solista wystąpił skrzypek Jakub Haufa. Dodatkowo na bis, publiczność usłyszała Chaconne z Polskiego Requiem skomponowanego przez dyrygenta.
Postać i twórczość Pendereckiego jest dobrze znana szwedzkim melomanom i wysoko wśród nich ceniona. Polski kompozytor jest też od wielu lat członkiem szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej
We wtorek Sinfonia Varsovia wykona Simfoniettę per archi Pendereckiego, Pierwszy Koncert Skrzypcowy Karola Szymanowskiego oraz Ósmą Symfonię Antonina Dworzaka. Solistką będzie skrzypaczka Agata Szymczewska.
Polska uczestniczy w tym festiwalu po raz pierwszy. Tegoroczna, już siódma jego edycja, różni się od poprzednich nie tylko pojawieniem się polskich artystów ale i tym, że po raz pierwszy wystąpili muzycy z poza Europy. Festiwal zainaugurował bowiem koncert słynnej West-Eastern Divan Orchestra złożonej z młodych izraelskich oraz arabskich artystów.
Skandynawski festiwal różni się od innych podobnych imprez tym, że koncerty nie odbywają się wyłącznie w Sztokholmie ale również stolicach Estonii i Łotwy a nawet na pokładach promów pasażerskich w czasie rejsów do Tallina i Helsinek.
Twórcy festiwalu chcą bowiem umacniać sztuką związki łączące kraje nadbałtyckie a ich mieszkańcom uświadamiać konieczność troski o wspólny Bałtyk.
Debiut polski na Festiwalu Muzyki Morza Bałtyckiego umożliwiło wsparcie wysiłków Instytutu Polskiego w Sztokholmie przez władze Warszawy. Uznały one występ Sinfonii Varsovia za ważny element prezentacji stolicy Polski jako miasta o bogatym życiu muzycznym. Warszawa będzie ubiegać się o miano Europejskiej stolicy Kultury w 2016 r. * Michał Haykowski*