Trwa ładowanie...

Siły rządowe w Iraku przełamały prawie dwumiesięczne oblężenie islamistów w Amerli

Irackie wojska i milicje szyickie wkroczyły do miasta Amerli na północy Iraku, przełamując sześciotygodniowe oblężenie dżihadystów z sunnickiego Państwa Islamskiego - poinformował burmistrz Amerli, Adel al-Bajati

Share
Siły rządowe w Iraku przełamały prawie dwumiesięczne oblężenie islamistów w Amerli
Źródło: AFP, Fot: Ahmad Al-Rubaye
d3kmc8x

Według niego siły rządowe rozbiły bojowników Państwa Islamskiego na wschód od miasta, w którym schroniło się około 15 tys. Turkmenów, mniejszości etnicznej wyznającej szyizm. Walki nadal trwają na północ od Amerli.

Jak powiedział rzecznik wojsk irackich generał Kasim al-Musawi, operacja rozpoczęła się o świcie, po przeprowadzeniu przez Amerykanów w nocy z soboty na niedzielę nalotów na pozycje Państwa Islamskiego i zrzutach zachodniej pomocy humanitarnej dla oblężonych. Wojsko wkroczyło do miasta wczesnym popołudniem. Musawi powiedział, że siły rządowe poniosły "pewne straty", ale liczby ofiar nie podał.

d3kmc8x

Uzbrojonym mieszkańcom Amerli udawało się odpierać ataki dżihadystów, którzy w połowie lipca okrążyli miasto, a szyitów uważają za odstępców od wiary.

Islamiści w natarciu

Państwo Islamskie od czerwca opanowało duże połacie północnego Iraku. Po zwycięskich walkach z kurdyjskimi peszmergami dżihadyści zagrozili autonomicznemu irackiemu Kurdystanowi, na co odpowiedzią stały się amerykańskie naloty, które rozpoczęto by nie dopuścić do zajęcia przez islamistów stolicy regionu, miasta Irbil. Ataki sił USA miały też na celu ochronę jazydów - religijnej niemuzułmańskiej mniejszości, która schroniła się w górskim paśmie Sindżar w północno-zachodnim Iraku.

Od czerwca Irak stoi w obliczu ofensywy dżihadystów z Państwa Islamskiego i sprzymierzonych z nimi sunnickich bojowników z innych ugrupowań, którzy opanowali większość terytoriów kraju na północy i zachodzie. Islamiści chcą tam ustanowić kalifat, w którym obowiązywać ma bezwzględne prawo szariatu.

W sobotę regionalne dowództwo sił USA (Centcom) przeprowadziło również kilka nalotów na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego, którzy przejęli kontrolę nad największą zaporą w Iraku na rzece Tygrys, niedaleko Mosulu. Wraz z sobotnimi nalotami od 8 sierpnia Amerykanie przeprowadzili ich łącznie 115.

d3kmc8x

Podziel się opinią

Share
d3kmc8x
d3kmc8x
Więcej tematów