Trwa ładowanie...

Siły irackie i kurdyjskie coraz bliżej Mosulu

•Siły irackie i kurdyjskie prowadzące natarcie w kierunku Mosulu na północy Iraku poczyniły w piątek postępy, wyzwalając od dżihadystów szereg miejscowości

• W tym m.in. Ahmadu, Sultan Abdala, Talul Nasr, Asafina, Naanaa

• Leżą one na południe od celu ofensywy

Share
Siły irackie i kurdyjskie coraz bliżej Mosulu
Źródło: PAP/EPA, Fot: AMEL PAIN
d3y9a3v

W rejonie Al Kueir na wschód od Mosulu irackie siły bezpieczeństwa uczestniczące w ofensywie otoczyły niemal całkowicie Hamdaniję i w najbliższych godzinach oczekiwany jest szturm na to miasto.

Oddziały peszmergów i wojsko irackie wspomagane przez artylerię zdołały z kolei opanować miejscowości Al Kaem, Felfil i Samakija na północny wschód od Mosulu.

d3y9a3v

Przygotowującym się do przyjęcia szturmu na Mosul siłom Państwa Islamskiego udało się w piątek zorganizować dywersję na tyłach nacierających sił iracko-kurdyjskich: w Kirkuku, w odległości 170 km na południowy wschód od głównego celu ofensywy, w południowej części Iraku, na terenie irackiego Kurdystanu, dżihadyści - jest ich co najmniej kilkudziesięciu - opanowali kilka ufortyfikowanych komisariatów policji. Poinformował o tym gubernator Kirkuku, Nachmeldin Karim.

Wyzwolenie Mosulu, stolicy prowincji Niniwa, jest głównym celem obecnej ofensywy. Od czerwca 2014 roku miasto to pozostaje głównym bastionem i "stolicą" Państwa Islamskiego w Iraku.

Piątek był piątym dniem ofensywy sił irackich i kurdyjskich prowadzonej przy wsparciu koalicji pod wodzą USA.

Zobacz także: Nagranie z udaremnionej próby samobójczego zamachu na pozycje peszmergów

d3y9a3v

Podziel się opinią

Share
d3y9a3v
d3y9a3v
Więcej tematów