Trwa ładowanie...

Silvio Berlusconi skazany na trzy lata więzienia

Były premier Włoch Silvio Berlusconi został w środę skazany za korupcję polityczną na 3 lata więzienia i i 5-letni zakaz zajmowania urzędów publicznych. Chodzi o przekupienie senatora, który przeszedł potem do jego partii. To pierwszy taki wyrok we Włoszech.

Share
Silvio Berlusconi skazany na trzy lata więzienia
Źródło: AFP, Fot: Giulio Napolitano
d2hyxft

Sprawa przed sądem w Neapolu dotyczyła wydarzeń z 2007 roku, gdy Berlusconi - wówczas lider opozycji - przekupił senatora lewicy Sergio De Gregorio, który w rezultacie łapówki w wysokości 3 milionów euro przeszedł do szeregów centroprawicy i głosował w izbie wyższej przeciwko rządowi Romano Prodiego. W wyniku utraty poparcia w Senacie gabinet ten upadł w 2008 roku. Rozpisane wtedy przyspieszone wybory wygrał blok Berlusconiego, a jego lider po raz trzeci stanął na czele rządu.

De Gregorio, który przeszedł do Ludu Wolności Berlusconiego ze zwalczającego go ugrupowania Włochy Wartości byłego prokuratora Antonio Di Pietro, przyznał się potem w rozmowie z dziennikarzami, że został przekupiony przez b. premiera.

d2hyxft

Potem przed sądem zeznał, że razem z Berlusconim realizował strategię, której celem było doprowadzenie do upadku rządu Prodiego. Ujawnił, że nazwano ją wtedy "Operacja Wolność".

Były senator wynegocjował z sądem karę roku i 8 miesięcy więzienia za korupcję. Jednocześnie adwokaci byłego senatora argumentowali, że zawsze miał on prawicowe poglądy i nie trzeba było go przekupić, by głosował przeciwko rządowi lewicy.

Prokurator żądał dla byłego premiera kary 5 lat więzienia i mówił, że był to "banalny układ".

Obrona Berlusconiego argumentowała zaś, że głosowanie parlamentarzysty nie podlega ocenie nikogo, tym bardziej sądu, gdyż jest niezawisłe.

d2hyxft

Adwokat b. szefa rządu, Niccolo Ghedini, oświadczył po ogłoszeniu wyroku, że jest on "głęboko niesprawiedliwy i nieuzasadniony".

Sprawa ta ulegnie przedawnieniu 6 listopada, ale obrona liczy nadal na to, że sąd apelacyjny zdąży rozpatrzeć odwołanie, które zostanie złożone.

Media zauważają, że sprawa Berlusconi - De Gregorio stanie się precedensowa, gdyż po raz pierwszy sąd we Włoszech wydał wyrok dotyczący przestępstwa, uznanego za korupcję polityczną.

Politycy z jego partii mówią, że sąd zastosował "stalinowskie procedury" i że jest to przejaw "politycznej przemocy".

d2hyxft

To kolejna sprawa sądowa 78-letniego Silvio Berlusconiego w ostatnich latach. Otrzymał on wcześniej prawomocny wyrok skazujący za oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset, a karę więzienia zamieniono mu na prawie rok prac społecznych, niedawno już zakończonych. Z powodu tego wyroku były trzykrotny premier utracił mandat senatora.

Lider Forza Italia uniewinniony został w procesie, w którym oskarżony był o korzystanie z usług nieletniej prostytutki i nadużycie urzędu, czyli w tzw. sprawie Ruby.

Grozi mu obecnie następny proces, związany z tym skandalem obyczajowym. Prokurator domaga się postawienia Berlusconiego przed sądem za nakłanianie uczestniczek rozwiązłych przyjęć w jego domu do składania fałszywych zeznań.

Berlusconiego nie było w środę w sądzie. Czekał na wyrok w swym domu w Rzymie.

d2hyxft

Podziel się opinią

Share
d2hyxft
d2hyxft
Więcej tematów