Silny wiatr nad Polską. Pozrywane dachy, powalone drzewa

Po silnych mrozach przyszło ocieplenie i wichura. To kolejny zimowy weekend z bardzo silnym wiatrem, którego prędkość miejscami może przekraczać 100 kilometrów na godzinę. Tysiące gospodarstw jest bez prądu. Wiatr zrywa dachy i łamie drzewa. Kilka osób jest rannych. Najwięcej interwencji straży pożarnej odnotowano na zachodzie i północy Polski.

Silny wiatr nad Polską. Pozrywane dachy, powalone drzewa
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski

Jak mówi dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk, na południu kraju wiatr będzie wiał ze średnią prędkością od 35 do 45 kilometrów na godzinę, na północy - od 45 do 50 kilometrów na godzinę, a na Wybrzeżu - do 70 kilometrów. Porywy mogą dochodzić do 80 kilometrów na godzinę w górach do 110 nad morzem.

Silny wiatr jest przyczyną bardzo trudnych warunków panujących w Tatrach. Ogłoszono tam również II stopień zagrożenia lawinowego.

Prawie 50 razy strażacy interweniowali w związku z silnym wiatrem. Najczęściej ich pomoc potrzebna była w Krakowie. Na ulicy Medweckiego w Czyżynach sklepowa reklama, zerwana przez wiatr, spadła na kobietę.

- Piesza trafiła do szpitala, jej obrażenia nie są groźne - informuje dyżurny małopolskiej straży pożarnej. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło także na osiedlu Zgody w Nowej Hucie. Drzewo przewróciło się na trzy samochody. Na szczęście w pojazdach nikogo nie było.

Strażacy interweniowali także, między innymi, w Wieliczce, Wadowicach i Myślenicach. Wzywani byli do usunięcia z dróg połamanych drzew.

Silne podmuchy wiatru mogą wystąpić także nad ranem. Wiać będzie z prędkością od 80 do 110 km/h. Wysoko w górach podmuchy wiatru osiągną nawet 120 km/h. Strażacy przypominają o zachowaniu ostrożności.

Przy tak silnym wietrze nie można pozostawiać na balonach i tarasach przedmiotów, które mogą zostać porwane. - Uważać powinni także kierowcy - przypomina kapitan Sebastian Woźniak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. - Wyjeżdżając z terenu zabudowanego na teren otwarty możemy dostać nagły podmuch wiatru, co jest szczególnie niebezpieczne, podobnie jak spadające z drzew gałęzie - dodaje.

Woj. warmińsko-mazurskie

Ponad 8,5 tys. odbiorców z województwa warmińsko-mazurskiego nie ma prądu - poinformowała rzecznik prasowa wojewody warmińsko-mazurskiego. Linie energetyczne i stacje transformatorowe uszkodził silny wiatr.

Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek, powołując się na informacje Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie podała, że w związku z silnym wiatrem, który przechodzi nad Warmią i Mazurami prądu nie ma ok. 8520 odbiorców.

Najwięcej stacji transformatorowych uszkodzonych jest w okolicach: Szczytna, Nidzicy, Iławy, Barczewa, Mrągowa oraz w okolicy Olsztyna. Prądu nie mają również mieszkańcy okolic Mikołajek, Pasłęka i Fromborka.

- Służby energetyczne starają się usuwać awarie jak najszybciej - zapewniła Wrotek.

Woj. podlaskie

Ok. 15 tys. odbiorców z województwa podlaskiego jest bez prądu z powodu silnego wiatru - poinformowała Agnieszka Tyszkiewicz z PGE Dystrybucja w Białymstoku. Jak powiedziała, liczba odbiorców bez prądu "waha się", bo - jak podkreśliła - są trudne warunki pogodowe.

- Energetycy intensywnie pracują, lokalizując awarie i pracując nad ich usuwaniem - dodała Tyszkiewicz.

Woj. lubuskie

Trudna sytuacja panuje również w województwie lubuskim. Powalone drzewa, uszkodzone dachy i prawie 50 tysięcy gospodarstw bez prądu to wynik wichury. Strażacy interweniowali już blisko 160 razy.

Pomorze

Od godzin popołudniowych w sobotę w województwie pomorskim strażacy przyjęli ponad 240 zgłoszeń związanych ze skutkami silnego wiatru - głównie do usuwania powalonych drzew na jezdniach i drogach, połamanych konarów, uszkodzonych reklam. W miejscowości Pieniążkowo k. Tczewa samochód uderzył w przewrócone drzewo i jedna osoba została poszkodowana.

Wichura spowodowała uszkodzenia linii energetycznych. Bez prądu w Pomorskiem jest ok. 27 tys. odbiorców, m.in. w gminach Kartuzy, Kościerzyna, Dziemiany, Lipusz, Żukowo, Gniew, Skórcz, Skarszewy, Stara Kiszewa, Skarszewy, Prusz Gdański, Przywidz, Pszczółki, Puck, Władysławowo i Wejherowo.

Huraganowe porywy wiatru spodziewane są w Pomorskiem od północy do godzin rannych w niedzielę. - W porywach wiatr osiąga w pasie nadmorskim ok. 85-95 km/h, a w głębi lądu do 75 km/h. Największa fala uderzeniowa wiatru pojawi się około północy i potrwa do ok. godz. 5.00 nad ranem w niedzielę. W strefie brzegowej w porywach wiało będzie z prędkością 110 km/h, a na lądzie do 100 km/h - powiedziała dyżurna oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni, Agata Wojtkiewicz.

Sztorm na morzu w godzinach kulminacji wzrośnie do 12 stopni. w skali Beauforta. Według prognoz meteorologicznych, wiatr w Pomorskiem powinien się uspokoić w niedzielę w godzinach popołudniowych.

Woj. zachodniopomorskie

Jak podaje Radio Szczecin, 23 tysiące odbiorców nie mają prądu w Zachodniopomorskiem m.in. w Nowogardzie, Maszewie, Moraczu i części Szczecina. Nad regionem szaleje wichura.

Silny wiatr powala drzewa, łamie konary. Zerwany został dach marketu w Ustroniu Morskim i dach domu w Jeżyczkach. Ranny został motocyklista, który nie zdążył wyhamować na drodze i wjechał na przewrócone drzewo.

Od godziny 16.00 w sobotę strażacy interweniowali prawie 160 razy. - Interwencje dotyczą głównie powalonych drzew, uszkodzonych linii energetycznych. Na Nehringa zerwało linie energetyczne i jest iskrzenie sieci. Usuwamy połamane drzewa z dróg w Wielgowie, Dąbiu - poinformował Piotr Tuzimek z Wojewódzkiej Straży Pożarnej na antenie radia.

Woj. wielkopolskie

Wiatr daje się we znaki także w woj. wielkopolskim. Jak podaje polskatimes.pl, około godz. 17 wiatr zerwał linię energetyczną i oświetleniową przy ul. Grunwaldzkiej.

Dyżurny synoptyk IMGW w Poznaniu, Marek Pruchniewicz, w rozmowie z Radiem Merkury, powiedział, że nad regionem przechodzić będzie front atmosferyczny. Uspokoił również, że po północy wiatr nieco osłabnie, wtedy porywy wiatru osiągną najwyżej 70 km na godzinę.

Woj. świętokrzyskie

Ok. 4,5 tys. odbiorców w woj. świętokrzyskim ma problemy z dostępem do energii elektrycznej, z powodu silnego wiatru - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach, Ryszard Mazurkiewicz.

Przerwy w dostawie energii występują głównie w powiatach: kieleckim, ostrowieckim, starachowickim i skarżyskim. Energetycy na bieżąco starają się usuwać awarie.

Silne podmuchy wiatru uszkodziły też dachy na siedmiu budynkach. Nie ma poszkodowanych.

W niedzielę także zawieje

Małgorzata Tomczuk ostrzega, że także jutro także czeka nas wietrzna aura, z porywami wiatru osiągającymi prędkość kilkudziesięciu, a na Pomorzu nawet 100 kilometrów na godzinę.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady śniegu, na wybrzeżu także deszczu ze śniegiem. Temp. maks. od 1 st. do 4 st.; w rejonach podgórskich około -1 st. Wiatr z kierunków zachodnich, na południu umiarkowany i dość silny, na pozostałym obszarze dość silny i silny (35 km/h do 50 km/h), a na wybrzeżu silny i bardzo silny (od 50 km/h do 70 km/h). Porywy wiatru od 60 km/h, 70 km/h na południu kraju, około 80 km/h w centrum, do 110 km/h na wybrzeżu; wysoko w górach do 100 km/h.

*Jak wygląda sytuacja w Twoim regionie? *.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)