Trwa ładowanie...

Silne trzęsienie ziemi na Filipinach. Ludzie w popłochu wybiegali na ulice

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło we wtorek rano wyspę Mindanao. Magnituda wstrząsów wynosiła 6,6 stopnia. Po głównym wstrząsie sejsmolodzy naliczyli 22 wstrząsy wtórne. Najsilniejszy z nich miał 6,1 stopnia. Co najmniej dwie osoby zginęły.
Share
Silne trzęsienie ziemi na Filipinach
Silne trzęsienie ziemi na FilipinachŹródło: PAP, Fot: EPA/CERILO EBRANO
dn72mnb

Mieszkańcy Mindanao na południu Filipin w popłochu wybiegali z biur, domów i szkół. Przerażeni stali na ulicach czekając aż ziemia przestanie drżeć strząsając budynkami i powodując pośpiech mieszkańców ze szkół i biur.

Co najmniej dwie osoby nie żyją. Wiele osób potrzebowało pomocy medycznej.

Zobacz także: Trzęsienie ziemi na Filipinach. Pięć osób nie żyje. Nie ma zagrożenia tsunami

Epicentrum wstrząsów znajdowało się 26 km na północny wschód od miasta Tulunan w prowincji Cotabato. Ognisko trzęsienia ziemi było na głębokości około 7 km.

dn72mnb

Trzęsienie ziemi wstrząsnęło także pobliskimi prowincjami i miastami, w tym Davao City, rodzinnym miastem prezydenta Rodrigo Duterte i jednym z najbardziej zaludnionych miast w kraju.

W wielu miejscowościach nie ma prądu. Zawieszono zajęcia w szkołach.

Filipiny znajdują się na sejsmicznie aktywnym Pacyficznym Pierścieniu Ognia - strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km.

Ostatnim poważnym wstrząsem, który dotknął kraj, było wstrząs o magnitudzie 7,1, który w październiku 2013 r. zabił ponad 220 osób w środkowych Filipinach.

Zobacz także: Silne trzęsienie ziemi na Filipiniach

W lipcu 1990 r. ponad 2400 osób zginęło na północnej wyspie Luzon w trzęsieniu o magnitudzie 7,8, jednym z najsilniejszych, jakie kiedykolwiek nawiedziły kraj.

Źródło: euronews.com, ABS-CBN News

dn72mnb

Podziel się opinią

Share
dn72mnb
dn72mnb
Więcej tematów