Trwa ładowanie...
afganistan

Silna eksplozja w Kabulu. Wiele ofiar

Po wybuchu nad afgańską stolicą widać kłęby ciemnego dymu. Co najmniej 63 osoby zginęły, a 151 jest rannych. Do przeprowadzenia ataku przyznali się talibowie.

Share
Silna eksplozja w Kabulu. Wiele ofiar
Źródło: PAP/EPA, fot: JAWAD JALALI
d3tqzhm

Potężna eksplozja miała miejsce w pobliżu dawnej siedziby ministerstwa spraw wewnętrznych. Niedaleko znajduje się również budynek resortu edukacji, komenda policji oraz kompleks ambasad, m.in. państw Unii Europejskiej - informuje aljazeera.com.

Świadkowie mówią o "masakrze". Sobota jest dniem pracującym w Afganistanie i ulice były pełne ludzi. W wyniku wybuchu powypadały szyby z okien budynków oddalonych o kilkaset metrów. Po eksplozji nad centrum Kabulu unosiły się chmury gęstego dymu. Na ulicach zniszczonych zostało wiele samochodów.

d3tqzhm

"Powiedział, że wiezie pacjenta"

Atak przeprowadził zamachowiec-samobójca, który zdetonował ładunek w karetce pogotowia. Eksplozja nastąpiła w momencie, kiedy ambulans podjechał na posterunek kontrolny.

- Zamachowiec przejechał przez pierwszą linię kontroli strefy rządowej, mówiąc, że wiezie chorego do Jamhuriat Hospital - wyjaśnia Nasrat Rahimi z afgańskiego MSW.

Do przeprowadzenia ataku przyznali się już talibowie. Komunikat w tej sprawi wydał ich rzecznik Zabihullah Mudżahid.

- Ponad 150 osób trafiło do szpitali. Potwierdziliśmy śmierć 63 osób - powiedział afgańskiej stacji 1TV Wahid Majroh, rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Kolejny atak w ostatnich dniach

Atak miał miejsce tydzień po zamachu na hotel Intercontinental w Kabulu. 20 stycznia zginęło tam 40 osób. Do zamachu także przyznali się talibowie.

Natomiast w środę w ataku na siedzibę międzynarodowej organizacji broniącej praw dzieci Save the Children w Dżalalabadzie (na wschodzie Afganistanu) zginęły dwie osoby, a rannych zostało 20. Odpowiedzialność za ten zamach wzięło na siebie tzw. Państwo Islamskie.

Źródła: aljazeera.com, 1tvnews.af, Reuters

d3tqzhm

Podziel się opinią

Share
d3tqzhm
d3tqzhm
Więcej tematów