Sikorski: rząd przyjął informację ws. tarczy
Rząd przyjął informację w sprawie
stanu negocjacji umów szczegółowych dotyczących obrony
przeciwrakietowej - powiedział szef MSZ
Radosław Sikorski. Informacja będzie przedstawiona w piątek w
Sejmie.
04.11.2008 | aktual.: 04.11.2008 16:15
Rząd uważa, że nie szybkość, a jakość umów, które zawieramy ze Stanami Zjednoczonymi jest najważniejsza - podkreślił minister.
Sikorski przypomniał, że Polska zawiera ze Stanami Zjednoczonymi umowę o statusie wojsk amerykańskich w Polsce i umowę ramową o współpracy naukowej i przemysłowej; ponadto nasz kraj zabiega o wypełnienie zobowiązań ustępującej administracji, jeżeli chodzi o dialog strategiczny i wzmocnienie wojska polskiego.
Jak zaznaczył szef MSZ, opozycja lewicowa jest sceptyczna wobec projektu tarczy i nie chce przyspieszonej ratyfikacji, a opozycja prawicowa chce tego jak najszybciej.
Posłowie zapoznają się w piątek z informacją rządu na temat umieszczenia w Redzikowie elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Informacji na temat tarczy, jeszcze we wrześniu, domagał się klub Lewicy.
W sierpniu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice podpisali w Warszawie polsko-amerykańską umowę w sprawie instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.
Tarcza ma chronić terytorium USA, ich wojska oraz terytoria sojuszników z NATO przed atakiem rakietowym. W Polsce ma powstać baza 10 rakiet przechwytujących pociski dalekiego zasięgu wystrzelone w Azji. W Czechach zainstalowany będzie radar.
Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział pod koniec października, że ratyfikuje polsko-amerykańską umowę w sprawie budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Podkreślił, że jest zwolennikiem tego, by ustawa upoważniająca go do ratyfikacji umowy przeszła przez parlament jak najszybciej.