Trwa ładowanie...
04-02-2008 19:10

Sikorski: Polacy do Kanady wkrótce bez wiz

Przedstawiciele rządu Kanady, gdzie przebywa z wizytą minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, zapewnili go, że jest coraz bliżej do zniesienia wiz kanadyjskich dla Polaków.

Sikorski: Polacy do Kanady wkrótce bez wizŹródło: PAP/EPA
d3bizwl
d3bizwl

Przedstawiciele rządu kanadyjskiego zapewnili ministra, że zniesienie wiz ma ich poparcie. Po jego spotkaniu z ministrem (spraw zagranicznych) Maxime'em Bernierem w grudniu ub.r., proces przeglądu stosownych procedur i uzgodnień międzyresortowych uległ przyspieszeniu, więc kwestia zniesienia obowiązku wizowego jest na dobrej drodze - powiedział rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

Rząd Kanady nie podał jednak jeszcze konkretnych terminów ewentualnego zniesienia wiz. Strona kanadyjska nie wyznaczyła żadnej perspektywy czasowej, granicznej daty, ale zaznaczyła, że kwestie (wiz) zmierzają ku rozwiązaniu - dodał Paszkowski.

Oprócz spotkania w poniedziałek z ministrem Bernierem, szef polskiej dyplomacji spotkał się także w Ottawie z kanadyjskim ministrem obrony Peterem McKayem. Tematem ich rozmowy była współpraca wojskowa w Afganistanie, gdzie oba kraje mają kontyngenty zbrojne walczące z talibami.

Minister Sikorski obiecał udostępnić Kanadyjczykom dwa z ośmiu helikopterów, jakie Polska wysyła do Afganistanu.

d3bizwl

Jak podało PAP źródło zastrzegające sobie anonimowość, rząd kanadyjski pragnie zacieśnić współpracę swoich wojsk z oddziałami polskimi w Afganistanie i nalega na przysłanie polskiego batalionu do Kandaharu, gdzie stacjonują Kanadyjczycy.

Strona kanadyjska silnie naciska na zacieśnienie współpracy. Nie złożyliśmy jednak żadnych deklaracji w tej sprawie - powiedziało to źródło.

Kanada zapowiada, że do lutego przyszłego roku wycofa swój kontyngent z Kandaharu, jeżeli nie otrzyma tam wsparcia w postaci śmigłowców i dodatkowych 1000 żołnierzy. Polska obietnica udostępnienia dwóch helikopterów wychodzi więc częściowo naprzeciw tym postulatom.

W Ottawie minister rozmawiał także o sprawie tragicznej śmierci Roberta Dziekańskiego w październiku ubiegłego roku na lotnisku w Vancouver. 40-letni Polak zmarł tam po porażeniu go taserem (paralizatorem) przez policję kanadyjską.

d3bizwl

Uzyskaliśmy zapewnienie, że strona kanadyjska dołoży wszelkich starań, żeby kwestię zgonu Dziekańskiego wyjaśnić w prowadzonym obecnie dochodzeniu - powiedział rzecznik MSZ.

Paszkowski dodał, że przesłuchania w tej sprawie są transmitowane w telewizji kanadyjskiej i policjanci w nią zamieszani "są ostro przepytywani".

Podczas rozmów z ministrami Bernierem i MacKayem Sikorski poruszył też problemy polskich środowisk kombatanckich. Dzień wcześniej szef MSZ spotkał się z przedstawicielami organizacji kombatantów polskich w Kanadzie. Kombatanci skarżyli się na niedostateczne dostrzeganie w Kanadzie wkładu Polaków do wysiłku wojennego aliantów w czasie II wojny światowej, czego przykładem jest szczupła wzmianka na ten temat w Muzeum Wojny w Ottawie. Na prośbę weteranów minister przedstawił tę kwestię w rozmowach z ministrami spraw zagranicznych i obrony w Ottawie.

Sikorski wygłosił też w poniedziałek wykład w Kanadyjskim Instytucie Międzynarodowym w Ottawie i spotkał się z prezesem Kongresu Polonii Kanadyjskiej Władysławem Lizoniem.

Tomasz Zalewski

d3bizwl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bizwl
Więcej tematów