Trwa ładowanie...

Sikorski ostro skrytykował postawę Niemiec wobec Ukrainy. "Czas obudzić się ze strategicznej drzemki"

Były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski krytykuje postawę Niemiec w sprawie kryzysu wokół Ukrainy i wzywa do pobudki ze "strategicznej drzemki". - Kto dziś jest przeciwko uzbrajaniu Ukrainy, faktycznie jest za wojną - stwierdził.

Radosław Sikorski Radosław Sikorski Fot: Mateusz Jagielski
dxh0nog
dxh0nog

W artykule, który ukazał się w internetowym wydaniu niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", Radosław Sikorski przypomina o swoim berlińskim przemówieniu sprzed dziesięciu lat, gdy w czasie kryzysu finansowego przyznał, iż bardziej niż niemieckiej potęgi i wpływu obawia się niemieckiej bezczynności. I podkreśla, że dziś, gdy Rosja koncentruje wojska w pobliżu granicy z Ukrainą, "znów tkwimy w kryzysie".

- Jednak nie można tak do końca mówić o niemieckiej bezczynności. Niemcy przecież energicznie kontynuowali i zakończyli budowę gazociągu Nord Stream 2. Bezczynni są wobec demokratycznego kraju członkowskiego ONZ, któremu grozi rosyjska inwazja, wobec Ukrainy – ocenia były szef polskiej dyplomacji.

W jego opinii kryzys wokół Ukrainy po części ma swoje źródła w polityce zagranicznej Niemiec i Francji, które naruszyły zasadę Traktatu Lizbońskiego, że państwa UE wspólnie ustalają swe strategiczne cele i interesy bezpieczeństwa, i są reprezentowane przez Wysokiego Przedstawiciela UE do spraw zagranicznych.

- Zamiast tego stworzono z Ukrainą tzw. format normandzki i porozumienie mińskie. Francja i Niemcy, największe kraje członkowskie, podjęły się (razem z Rosją i Ukrainą) rozwiązywania konfliktu, podczas gdy kraje takie jak Polska, które bezpośrednio graniczą z regionem kryzysu, nie biorą w tym udziału. Tymczasem to one mają najwięcej do stracenia. Berlin i Paryż niewiele osiągnęły; poza tym, że o konflikcie na granicach UE Rosja chce jeszcze rozmawiać z USA – pisze Sikorski.

dxh0nog

Historyczna odpowiedzialność Niemiec

Sikorski ponadto wytyka Niemcom, że nie wysłały uzbrojenia na Ukrainę, a "niektórzy przedstawiciele niemieckich elit politycznych, w tym były kanclerz i były dowódca marynarki, zasłynęli tym, że odpowiedzialnością za agresję Putina obarczają jego ofiarę".

- Oczywiście nazistowskie Niemcy popełniły w czasie wojny niewyobrażalne zbrodnie, przede wszystkim na wschodzie kontynentu, w Polsce i Związku Sowieckim, przede wszystkim na terytoriach dzisiejszej Ukrainy i Białorusi. Ale nie może to być dziś pretekstem dla Berlina, by nic nie robić, a już z pewnością nie może to być powodem sympatii wobec agresora. Historyczna odpowiedzialność Niemców polega na tym, by angażować się na rzecz pokoju – podkreśla polski polityk.

Sikorski przypomina, że Rosja poprzez aneksję Krymu naruszyła tabu, jaką jest zmiana granic przemocą. - Historycznym obowiązkiem Niemiec jest zapobiec nowej wielkiej wojnie w Europie. A najlepszym sposobem, by to osiągnąć, jest pomoc ofierze w samoobronie. Kto dziś jest przeciwko uzbrajaniu Ukrainy, faktycznie jest za wojną – ocenia Sikorski.

"Europa nie jest już spokojna"

Jak twierdzi Sikorski, budowa Nord Stream 2 i sprzedaż Gazpromowi magazynów gazu, a także pospieszna rezygnacja z energii jądrowej doprowadziły Niemcy do "fatalnej zależności" od Władimira Putina.

dxh0nog

- Podczas zimnej wojny i jeszcze długo potem to Amerykanie prowadzili za Niemców politykę bezpieczeństwa. Poza tym, miło jest być dużym krajem, otoczonym przez sojuszników. Tam można kasować pokojową dywidendę i jeszcze pouczać innych o zagrożeniach militaryzmu. A jednak Europa nie jest już spokojna – podkreśla były szef polskiej dyplomacji.

- Czas obudzić się ze strategicznej drzemki. Niemcy muszą zasadniczo przedefiniować swoje geopolityczne myślenie – apeluje Sikorski, podkreślając też konieczność rozwinięcia przez UE rzeczywistych kompetencji obronnych.

Anna Widzyk / Deutsche Welle

Czytaj także:

dxh0nog

Konflikt na Ukrainie. Wojska ukraińskie o możliwej ofensywie rosyjskiej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dxh0nog
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxh0nog
Więcej tematów