"Nie zamieniliśmy słowa". Sikorski reaguje na wywiad prezydenta
- Pan prezydent nie wyszedł do nas, nie zamieniliśmy ani jednego słowa - twierdzi Radosław Sikorski. Tak skomentował wywiad Andrzeja Dudy dla Wirtualnej Polski, w którym prezydent odniósł się do powoływania ambasadorów: - Powiedziałem mu (Radosławowi Sikorskiemu - red.) podczas naszej podróży do USA, żeby doczytał konstytucję w tym zakresie.
18.07.2024 | aktual.: 18.07.2024 07:11
Mateusz Ratajczak, dziennikarz Wirtualnej Polski, w wywiadzie z prezydentem Andrzejem Dudą poruszył m.in. kwestię sporu o wymianę kierownictwa polskich placówek dyplomatycznych.
- Pan minister Radosław Sikorski doskonale wie, jakie jest moje stanowisko. I powiedziałem mu podczas naszej podróży do USA, żeby doczytał konstytucję w tym zakresie - powiedział Andrzej Duda pytany o jego zapowiedzi dotyczące niepodpisania nominacji ambasadorskiej dla Bogdana Klicha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O to, czy taka rozmowa miała miejsce, zapytał Radosława Sikorskiego Patryk Michalski. - W drodze do Waszyngtonu pan prezydent nie wyszedł do nas w dalszych kabinach, więc nie zamieniliśmy ani jednego słowa - usłyszał dziennikarz Wirtualnej Polski od szefa polskiej dyplomacji.
Spór o Bogdana Klicha
Prezydent Andrzej Duda we wtorek udzielił wywiadu Telewizji Republika. Został zapytany m.in. o plany premiera Donalda Tuska, który chce, aby nowym ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych został Bogdan Klich.
Zdaniem Dudy wyznaczenie Klicha na nowego ambasadora USA byłoby "jednym, wielkim rechotem". - Nigdy się na to nie zgodzę, dopóki jestem prezydentem jeszcze przez te czternaście miesięcy, nigdy nie podpiszę tej nominacji ambasadorskiej. Ja jej nie podpiszę, bo nie będę kompromitował Polski - oświadczył.
Kto powołuje ambasadorów?
Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej, ambasadora mianuje i odwołuje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, zaakceptowany przez prezesa Rady Ministrów.
Minister właściwy do spraw zagranicznych przed skierowaniem wniosku zasięga opinii Konwentu Służby Zagranicznej.
W skład Konwentu wchodzą: minister właściwy do spraw zagranicznych lub wskazany przez niego członek kierownictwa urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych jako przewodniczący, szef Służby Zagranicznej, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.