Trwa ładowanie...
d2m3zm8

Sikorski o nowym motto MSZ: proponuję "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę"

Słowa "Europę - tworzyć musiały zostać wykreślone, bo przecież nie mamy już takich zdradzieckich intencji" - pisze Radosław Sikorski komentując zmianę motta MSZ. Były szef dyplomacji proponuje też, by określić misję resortu, wykorzystując hasło "polskich patriotów": "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radosław Sikorski
Radosław Sikorski (PAP, Fot: Marcin Obara)
d2m3zm8

"Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej" - brzmi nowe motto MSZ. O zmianie poinformowało biuro rzecznika prasowego resortu. W porównaniu z poprzednim mottem resortu "Polsce - służyć, Europę - tworzyć, świat - rozumieć" - nowe ma wyraźnie narodowy charakter, wyrugowano z niego "świat" i "Europę". Tej zmiany nie omieszkał skomentować były szef dyplomacji Radosław Sikorski.

Zobacz też: Najsłynniejsze wpadki ministra Waszczykowskiego

"Stare hasło powstało w okresie kondominium rosyjsko-niemieckiego"

Sikorski zauważa, że "stare hasło zostało wyłonione w konkursie w w okresie kondominium rosyjsko-niemieckiego nad Polską, dlatego zmiana jest "jedynie słuszna, bo odzwierciedlająca ducha czasu". "Ktoś mógłby kręcić, że we frazie ‘Polsce służyć’ już zawarta jest idea wierności ojczyźnie. Ktoś inny zauważyć, że wierność to za mało dla uprawiania skutecznej dyplomacji, której znajomość świata się przydaje. Ktoś złośliwy mógłby nawet zarzucić, że hasło to nadaje się dla zbiorowości, której lojalność wobec Rzeczpospolitej jest rzeczą wątpliwą, na przykład gdybyśmy tworzyli polską Legię Cudzoziemską. Każdy natomiast rozumie, że segment ‘Europę - tworzyć’ musiał zostać wykreślony, bo przecież nie mamy już takich zdradzieckich intencji. Uważam ponadto, że partia rządząca po prostu daje jasny sygnał, że kryterium oceny pracy dyplomatów nie będzie jak od tej pory skuteczność, lecz lojalność - wobec demokratycznie wybranej siły przewodniej narodu" - pisze były szef dyplomacji w rządzie PO-PSL i obrony w rządzie PiS.

d2m3zm8

Proponuję hasło polskich patriotów: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę"

Sikorski uważa, że misja MSZ, która jest "realizowanie interesów Rzeczypospolitej Polskiej poprzez współpracę w Europie i świecie realizowanie na rzecz bezpieczeństwa, demokracji i rozwoju", również należy pilnie zmienić. "Interesy RP realizuje się bowiem nie poprzez współpracę międzynarodową, lecz przez obrażanie sojuszników i przyjaciół, zohydzanie organizacji do których dobrowolnie przystąpiliśmy oraz zrywanie kanałów dialogu z rywalami. A już promocja demokracji to oczywista dywersja ideologiczna obecnej opozycji, z którą stanowczo zerwaliśmy tak w kraju jak i za granicą.
Mam ponadto pozytywną propozycję misji naszej polityki wobec Unii Europejskiej, co jest kluczowe wobec uruchomienia procedur prawnych wobec Polski oraz nadchodzącej rundy negocjacji budżetowych. Proponuję hasło polskich patriotów: 'Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę"' - tłumaczy Sikorski.

"Dopiero po patriotycznym przekształceniu zarówno motto, misji jak i kadr MSZ pokażemy, że 27:1 to dopiero początek tego, na co nas stać" - podsumowuje były szef MSZ. To nawiązanie do reelekcji Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. W trakcie głosowania przeciwko kandydaturze byłego premiera była tylko Polska.

d2m3zm8

Podziel się opinią

Share

d2m3zm8

d2m3zm8
Więcej tematów