Trwa ładowanie...
01-02-2008 04:20

Sikorski: chcemy instalacji militarnych NATO w Polsce

Polska chciałaby, w ramach pogłębiania współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi, gościć na swoim terytorium instalacje militarne NATO - powiedział w czwartek w Waszyngtonie agencji Reutera minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: chcemy instalacji militarnych NATO w PolsceŹródło: PAP/EPA
drw4snp
drw4snp

Jesteśmy członkiem NATO od 1999 r., ale nie mamy żadnych instalacji NATO na naszym terytorium. Jedyne co posiadamy to centrum konferencyjne. A jesteśmy krajem granicznym NATO - powiedział Sikorski w relacji Reutera.

Sikorski przebywa w Waszyngtonie z wizytą, podczas której prowadzi rozmowy dotyczące współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie wojskowej i bezpieczeństwa. W czwartek rozmawiał z wiceprezydentem Dickiem Cheney'em a na piątek przewidziane są rozmowy z sekretarz stanu Condoleezzą Rice.

Problematyka rozmów dotyczy m. in. amerykańskich planów rozmieszczenia w Polsce i Czechach elementów systemu obrony antyrakietowej. Ma ona chronić przed atakiem ze strony tzw. państw nieprzewidywalnych, takich jak Iran. Budowie tarczy zdecydowanie sprzeciwia się Rosja.

Sikorski zaznaczył, że Polska nie czuje się bezpośrednio zagrożona przez Iran, ale traktuje poważnie zaniepokojenie Waszyngtonu rozprzestrzenianiem się broni masowej zagłady i technologii rakietowej.

drw4snp

Sikorski powiedział, że infrastruktura NATO, infrastruktura obronna, powinna być bardziej równomiernie rozlokowana na jego terytorium, a obecnie na pewno nie jest.

W odpowiedzi na sugestię, że proponowana amerykańska tarcza antyrakietowa byłaby taką instalacją, Sikorski zauważył, że "proponowana jest ona w bardzo odległym rejonie Polski i byłaby, jak wiadomo, zupełnie mała. Nie byłaby taka jak bazy, które są w Brytanii, Niemczech, Włoszech, czy Turcji".

Reuters zauważa, że Sikorski podniósł kwestię bazy NATO w Polsce po wcześniejszych polskich sugestiach, że Waszyngton powinien - w zamian za zgodę na rozmieszczenie w Polsce 10 pocisków przechwytujących - wzmocnić polskie systemy obrony przeciwlotniczej rakietami typu Patriot.

W relacji amerykańskiej agencji Associated Press, Sikorski podkreślił, że rozważając propozycję amerykańską, Polska musi brać pod uwagę sprzeciw Rosji.

Dodał, że Polska jest przede wszystkim zainteresowana uzyskaniem od Stanów Zjednoczonych większych gwarancji swojego bezpieczeństwa, a kwestię systemów rakietowych stawia na drugim miejscu.

Nie jesteśmy przywiązani do jakichś konkretnych rozwiązań technicznych, ale jesteśmy zainteresowani zintensyfikowaniem współpracy ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział Sikorski w relacji Associated Press.

drw4snp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drw4snp
Więcej tematów