Sikorski: chcemy dobrych stosunków z Rosją
Polsce zależy na jak najlepszych stosunkach z Rosją - powiedział w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Podsumowując wizytę w USA Sikorski podkreślił też, że przekonał swych amerykańskich rozmówców, iż Polska stosunkowo dobrze radzi sobie z kryzysem gospodarczym i pozostaje silnym sojusznikiem Waszyngtonu.
- Podobnie jak USA, my też chcemy dobrych stosunków z Rosją. Polska ma wymianę handlową z Rosją, Rosja jest ważnym dostawcą energii. Chcemy mieć jak najlepsze stosunki z Rosją - oświadczył minister. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że nie widzi zagrożenia dla polskich interesów mimo sygnałów ewentualnej łagodniejszej niż dotąd polityki USA wobec Moskwy.
Sikorski spotkał się w środę z sekretarz stanu Hillary Clinton i dał potem do zrozumienia, że jego zdaniem sygnały ewentualnej zmiany kursu USA wobec Rosji nie oznaczają, by odbywało się to kosztem polskich interesów.
- Po moim spotkaniu z sekretarz stanu Hillary Clinton wracam do Warszawy uspokojony. Ma ona zdrowe polityczne instynkty, została bardzo dobrze przygotowana i rozumie realia naszego regionu. Na przykład fakt, że Ukraina i jej trwałe niepodległe istnienie w obecnych granicach to języczek u wagi w tej części świata - powiedział Sikorski.
Pytany o możliwość wizyty prezydenta Obamy w Polsce, Sikorski odpowiedział wymijająco, że jeszcze w czasie swej kampanii wyborczej obiecał on, iż przyjedzie do Polski jeszcze w tym roku, "niezależnie w jakiej roli". Barack Obama w kwietniu odwiedzi Czechy przy okazji swej podróży do Europy na szczyt G20 i jubileuszowy szczyt NATO.
Planuje się natomiast - przypomniał minister - wizytę premiera Tuska w USA, chociaż terminu jeszcze nie ustalono. Oprócz rozmowy z Clinton, Sikorski spotkał się jeszcze z dwoma wpływowymi senatorami: demokratycznym przewodniczącym senackiej Komisji Spraw Zagranicznych Johnem Kerrym (byłym kandydatem na prezydenta) oraz najwyższym rangą republikańskim senatorem w tej komisji Richardem Lugarem.
W ostatnim dniu szef polskiej dyplomacji spotkał się z przedstawicielami organizacji żydowskich w USA. Jak poinformował, rozmawiał z nimi o roli Polski w NATO, tarczy antyrakietowej, wojnie w Afganistanie i konflikcie z Iranem.
- Sprawa restytucji mienia żydowskiego w Polsce, zagrabionego przez Niemcy hitlerowskie i nacjonalizowanego po wojnie przez władze komunistyczne, nie była poruszona na spotkaniu - powiedział Sikorski.
Tomasz Zalewski