Trwa ładowanie...
02-06-2010 16:00

Sikorski chce uproszczenia ruchu granicznego z Kaliningradem

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zaproponował w środę na posiedzeniu Rady Państw Morza Bałtyckiego w Wilnie, by wszyscy mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego mogli korzystać z uproszczonego trybu przekraczania granicy z Polską i Litwą.

Sikorski chce uproszczenia ruchu granicznego z KaliningrademŹródło: AP, fot: Yves Logghe
d2cm3yu
d2cm3yu

Szef dyplomacji wyraził opinię, że podpisanie odpowiedniego porozumienia pomiędzy Rosją, Litwą i Polską posłużyłoby zbliżeniu tej części Rosji z UE, i zwrócił się do Komisja Europejskiej o poparcie swej propozycji.

Strona litewska nie spieszy się jednak ze wsparciem tej inicjatywy. Wilno przypomina, że uproszczenie trybu przekraczania granicy dla wszystkich mieszkańców obwodu kaliningradzkiego jest sprzeczne z prawem UE, które przewiduje, że taki tryb obowiązuje jedynie osoby mieszkające 30 km od granicy.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na zakończenie dwudniowego posiedzenia Rady Państw Morza Bałtyckiego, minister Sikorski zapewnił, że Polska jest gotowa do dalszej współpracy z Litwą i Komisją Europejską w realizacji projektów transportowych i energetycznych.

- Potwierdzam poparcie dla współpracy z Komisją Europejską i Litwą w dziedzinie rozwoju infrastruktury: dróg kolejowych i autostrad, a także budowy łącza energetycznego pomiędzy naszymi krajami (Polską i Litwą) - powiedział.

d2cm3yu

Sikorski odmówił komentarza do sytuacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie i ewentualnego wpływu tej sytuacji na stosunki dwustronne.

Minister podkreślił, że na posiedzeniu Rady Państw Morza Bałtyckiego reprezentuje premiera Donalda Tuska i "nie jest to odpowiednie miejsce na dyskusje na temat mniejszości narodowych".

Rada Państw Morza Bałtyckiego przyjęła deklarację, która kreśli wizję przekształcenia do 2020 roku regionu Morza Bałtyckiego w jeden z najbardziej nowoczesnych i konkurencyjnych na świecie.

Rada powstała z inicjatywy rządów Polski i Szwecji w 1992 roku. Jej celem jest wzmacnianie bezpieczeństwa i stabilności w regionie przez współpracę m.in. w dziedzinie ochrony środowiska, transportu, komunikacji, rybołówstwa i energetyki. Litwa przewodniczy Radzie do końca czerwca. Następnie przewodnictwo przejmie Norwegia.

Aleksandra Akińczo

d2cm3yu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cm3yu
Więcej tematów