Siergiej Ławrow: w celu deeskalacji konfliktu na Ukrainie należy wycofać wojsko
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w Wiedniu, że w celu deeskalacji konfliktu władze Ukrainy powinny cofnąć rozkaz wykorzystania wojska do stłumienia protestów ludności w południowo-wschodnich regionach Ukrainy.
06.05.2014 16:07
- W sytuacji, gdy wojsko ma rozkaz walczenia z narodem, sądzę, że oczywistym krokiem, który powinien rozpocząć deeskalację, powinno być anulowanie tego rozkazu - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Komitetu Ministrów Rady Europy.
Ławrow oświadczył, że czymś "niezwykłym" byłoby przeprowadzenie wyborów na Ukrainie, gdy wojsko jest wykorzystywane przeciw cywilom. Jego zdaniem Ukraina powinna uzgodnić tekst nowej konstytucji, która określa prerogatywy prezydenta, nim ludzie pójdą do urn. Wybory prezydenckie na Ukrainie mają się odbyć 25 maja.
Ławrow twierdzi, że wyjście z kryzysu ukraińskiego jest, lecz można je znaleźć jedynie na drodze ogólnonarodowego dialogu, w którym "będą na równi słyszane głosy ze wschodu, południa i z każdego innego regionu Ukrainy".
Zapytany o ocenę propozycji Niemiec, dotyczącą drugiego spotkania międzynarodowego w sprawie Ukrainy, Ławrow powiedział, że nie zostały wdrożone jeszcze porozumienia z pierwszego takiego spotkania w Genewie, które odbyło się 17 kwietnia. Zaznaczył, że Moskwa dopuszcza możliwość nowych rozmów ws. Ukrainy, lecz nie mają one sensu bez udziału południa i wschodu Ukrainy i bez wdrożenia wcześniejszych ustaleń.
Wygląda na to, że UE w swoim czasie podjęła decyzję o "oderwaniu" Ukrainy od Rosji; widzimy, co z tego wyszło - powiedział Ławrow. Oświadczył, że nie rozumie po dziś dzień, czym została wywołana tak niewspółmierna reakcja UE i USA na decyzję Wiktora Janukowycza o odroczeniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią.
Ukraina miała podpisać umowę stowarzyszeniową z UE na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie 2013 roku. Przed szczytem władze Ukrainy ogłosiły jednak, że wstrzymują przygotowania do zawarcia tego porozumienia. Wywołało to wielomiesięczne manifestacje i głęboki kryzys polityczny w tym kraju, który doprowadził do zmiany władz na Ukrainie. Ostatecznie polityczna część umowa UE-Ukraina została podpisana w marcu w Brukseli, już przez nowe ukraińskie władze.